ZVĚŘ, NAPŘÍKLAD JELENI ČI SRNCI, JE V ČESKU SILNĚ PŘEMNOŽENÁ. V DOBĚ, KDY ZDEJŠÍ LESY NIČÍ SUCHO A KŮROVEC, JE TO PRO PŘEŽITÍ STROMŮ DALŠÍ RÁNA. ZEJMÉNA TY MLADÉ ZVÍŘATA SEŽEROU DŘÍVE, NEŽ STAČÍ VYRŮST.
Podél horské silničky, která vede přes lokalitu Myslivny poblíž Božího Daru na Karlovarsku, se táhne řídký les s řadou zakrslých smrků. „Jak je jeleni stále okusují, tak zůstávají malé. A listnáč tu vůbec nemá šanci, zničí ho okamžitě," říká správce lesů města Boží Dar Karel Picura. Po pás či jen o něco vyšších stromů je tu víc. „Tenhle by měl být ve svém věku o metr vyšší, možná o dva," ukazuje lesník. Další, jinak hustý smrk, má sotva výšku vánočního stromku. „To už je zhruba dvacet let starý kus, normálně by už měl být vysoký několik metrů, vzrostlý, jenže kvůli stálému okusu takhle zakrněl," vysvětluje Picura. Jak dodává, část lesa složená jen z oslabených smrků je výrazně náchylnější na škůdce a kalamity a vytváří i pro širší okolí riziko do budoucna.
Porost u silnice, která vede směrem na Rýžovnu, má tu smůlu, že hraničí s loukou, kde se zvěř v noci shromažďuje. Zejména jelenů tu bývá podle lesníka výjimečná koncentrace. A přestože se v místě stýkají tři honitby – městských lesů Božího Daru, komerční honitba Zlatý Kopec, pronajatá Lesy ČR, a revír, který spravují Lesy ČR samy –, jejich počet se nedaří snížit.
Na přemnožení zvěře v lesích a velké škody, které zejména na mladých stromcích způsobuje, poukazuje čím dál více českých lesníků i ekologů. Zejména v době kůrovcové kalamity a sucha, kdy stromy ve velkém hynou, podle nich například jeleni, daňci, srnci či mufloni, kteří okusují nové sazenice, obnovu lesa téměř znemožňují.
„Jako profesní spolek lesníků hospodařících přírodě blízkým způsobem upozorňujeme na neúnosné škody působené býložravou zvěří v lesích," stojí například v otevřeném dopise ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi, který mu v červnu zaslala lesnická organizace
Pro Silva Bohemica a který podepsal její předseda Milan Hron. Přemnožená zvěř dokáže podle dopisu v době, kdy české lesy ničí nejrozsáhlejší kůrovcová kalamita, zničit většinu nových stromů.
Celý článek najdete v HN.
Komentáře
Ale vykládejme to myslivcům a zejména pánům na Mze.
Hold z rozjetého auta to není přes sluneční brýle škody na lesích vidět...ani u té komunikace, natož jinde v klidových místech....