Každoročně s nástupem podzimu lesníci zahajují práce spojené s likvidací akátových porostů na území hlavního města a jejich postupným nahrazováním dřevinami, jež jsou v pražské oblasti součástí přirozené druhové skladby. Nejinak je tomu i letos.
Trnovník akát je stromem pocházejícím ze Severní Ameriky. Tato odolná a nenáročná dřevina byla v Praze úmyslně vysazována v polovině minulého století, a to hlavně ve svazích, aby tam pomáhala v boji proti půdní erozi.
Později se však zjistilo, že tento strom díky látkám, které vylučuje do půdy, dokáže zahubit téměř všechny okolní rostliny a úspěšně se tak šíří na úkor původních druhů. Kvůli jeho silnému zmlazení je navíc těžké jej z lokality spolehlivě odstranit. Nepříznivé podmínyk neposkytuje jen rostlinám, ale i některých živočichům.
„V posledních letech proto Lesy hl. města Prahy přistupují k likvidaci akátových ploch a k jejich opětovnému osazování dřevinami pro danou lokalitu typickými," uvedla mluvčí této příspěvkové organizace Petra Fišerová .
„Na různých místech po celé Praze si tak můžete povšimnout vysokých pařezů zbylých po lesnických zásazích," dodala Fišerová. Tento způsob ořezu nejlépe potlačuje přirozenou výmladnost akátů a nedovoluje jim nadále se šířit
Lesníci zároveň v tomto období osazují uvolněné akátové plochy z minulého roku novými výsadbami. Stejně budou postupovat příští rok.