Kůrovcová kalamita podle lesníků po několika letech odeznívá. Ve velkém místo vytěžených smrků sázejí listnaté stromy. Blanensko – Místa, kde dřív byl hustý smrkový les, jsou nyní bez vzrostlých stromů. A není jich v kraji málo. Rozsáhlé holiny po kůrovcové kalamitě lidé vídají například v okolí lokality Sloupečník nebo Horničky v blízkosti Blanska. Na houby a fotografovat tam dřív často chodil Petr Stříbrcký. „Je to smutný pohled. Na druhé straně jsou tam už vysázené nové stromky a skladba budoucího lesa je pestřejší. Část ploch zarostla nálety a trávou. Je tam více ptáků, hmyzu i motýlů. Bude to trvat déle, ale věřím, že se les znovu obnoví,“ řekl muž v rozhovoru s redaktorem Týdne u nás.
Celý článek najdete v týdeníku Týden u nás
Lesníci sází miliony listnáčů (Týden u nás)
Monitoring médií
- úterý 30. červen 2026
- Cenový vývoj kulatiny a řeziva (drevmag.com)
- Od lesáků pro lesáky. VLS staví domy pro své zaměstnance (vls.cz)
- Městské lesy Hradec Králové se stanou modelovým územím pro rekreaci, environmentální vzdělávání a udržitelný turismus (FLD ČZU)
- Lázeňské lesy a parky začaly měřit návštěvnost v lesích. Na pěti místech jsou nově instalované sčítače pěších a cyklistů (mmkv.cz)
- Divoké parkování v Beskydech. Přestupků ubylo, nesmí však začít růst houby (impuls.cz)
- Ve výměře lesů v Česku je Plzeňský kraj na druhém místě (plzenskyrozhled.cz)
- Lesníci z celé Vysočiny zamířili do Nového Města. Debatovali o budoucnosti lesů (zdarsky.denik.cz)
- Na Jindřichohradecku hořely čtyři hektary lesa. V náročném terénu pomáhali i Rakušané (lidovky.cz)
- Hasiči na Tišnovsku bojovali s požárem i vedrem, zveřejnili video (novinky.cz)
- Juan Alberto Molina: Náš výzkum pomůže zvýšit odolnost evropských lesů a jejich schopnost vázat uhlík (prumyslovaekologie.cz)















