Ondřejovickým potokem v Jeseníkách se v roce 2014 prohnala prudká povodeň, o rok později zase sever zažil větrnou smršť. Jejich následky odstraňují dělníci Lesů České republiky ještě dnes. Obnova poničených lesů s pomocí téměř dvou milionů stromků se blíží do finiše, oprava koryta řeky začíná.
Ondřejovický potok se koncem května 2014 pod dešťovým přívaly rozvodnil tak, že proud zničil koryto, spláchl čtrnáct mostků a lávek a napáchal další mnohamilionové škody. Nyní se místní konečně dočkali oprav koryta, které zvýší i protipovodňovou ochranu.
„Je dobře, že už začínají. Chci udělat novou fasádu, ale nemělo cenu ji dělat, dokud nebude koryto opravené a voda nebude tak hrozit," říká Petr Koryťák z Ondřejovic.
Před třemi lety mu voda poškodila fasádu a vyplavila celou zahradu, ze které zmizela vrstva hlíny i s květinami, zeleninou a trávníkem. Zůstalo jen kamenité podloží. Voda odplavila i kubíky dřeva připraveného na zimu.
„Doufám, že opravy budou takové, aby nás ochránily," přeje si.
Lesy ČR zrekonstruují téměř dva kilometry koryta potoka za téměř 14 milionů korun. Práce skončí pravděpodobně ve druhé polovině příštího roku.
„Budujeme větší protipovodňovou ochranu. Stavba omezí i dopravu po silnici u potoka. Proto prosíme lidi o trpělivost," řekl správce toků Lesů ČR Jiří Solnický. Od povodně si museli lidé vystačit se dvěma náhradními mosty
Podle něj se bude pracovat na několika místech současně. Ve zdevastovaném korytě dělníci opraví nebo vybourají staré kamenné zdi a dlažby. Nahradí je nové s betonovým jádrem a kamenným obkladem.
„V korytě vyroste soustava betonových a kamenných příčných prahů a výškových stupňů. V nejvyšší části toku, kde byla eroze největší a koryto se tam podobá hluboké strži, budou postaveny čtyři přehrážky," vysvětlil Solnický.
Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová doplnila, že smyslem plánů je především zpevnit koryto a zabránit tak tvoření nánosů.
„Právě nánosy podstatně zvyšují riziko, že se voda z potoka při větších deštích vylije do okolí. Zpevněním a zabráněním erozi tedy také zároveň snižujeme riziko povodně," vysvětlila.
Zlatohorská radnice souběžně vybuduje čtrnáct nových mostků. Ty původní, po kterých lidé přejížděli ze silnice přes potok ke svým domkům a naopak, totiž řádění živlu nepřečkaly.
„Pro přejíždění a přecházení potoka sloužily od povodně dva přenosné mosty, které jsme měli zapůjčené. Nové mostky a lávky budou hotové ještě letos," slíbil místostarosta Zlatých Hor Jiří Kozel. V lesích vysadili dělníci dva miliony stromků
Lesy ČR v současnosti v regionu pracují také na zalesňování ploch, na kterých silný vít před v roce 2015 způsobil rozsáhlé polomy. Na zemi tehdy v této části hor skončily stromy v objemu přibližně 190 tisíc kubíků, v celých Jeseníkách to bylo asi 245 tisíc. Vítr nejvíc zdevastoval lesy v okolí Starého Města a Dolní Moravy na pomezí Olomouckého a Pardubického kraje. Zajímá vás dění v krajích?
Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.
„Na Hanušovicku jsme na 425 hektarech vysadili zatím jeden a půl milionu sazenic a dalších 200 tisíc ještě vysadíme," sdělila Jouklová.
Dohromady s dalšími postiženými oblastmi již lesníci vysázeli asi dva miliony stromků na 480 hektarech. Nově vysazené lesy budou podle ní druhově pestřejší. Vedle sazenic smrků, buků přibudou i další dřeviny jako javor klen, jeřáb, třešeň, olše nebo modřín.
„Snížením kvality dříví z kalamity, které bylo potřeba odtěžit, vznikla Lesům ČR ztráta ve výši 68 milionů korun, za opravu poškozených lesních cest na Hanušovicku jsme zaplatili 14 milionů a za sazenice a pěstební práce 27,5 milionu korun," vyčíslil celkové náklady po katastrofální smršti výrobně technický náměstek Lesů ČR Václav Lidický.