Samechov (Benešovsko) 22. června (ČTK) - Lesníci jsou letos při boji s kůrovcem mírnými optimisty. Díky delší zimě se tento škůdce začal vyvíjet později a vypadá to, že nestihne mít tolik generací jako v jiných letech. Je ale otázkou, jaký bude další vývoj počasí a zda kůrovec nedožene třítýdenní zpoždění na konci sezony v případě teplého babího léta. Při dnešním setkání s novináři v lesích u Samechova na Benešovsku to ČTK řekl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.
Upozornil na sucho, které se nyní objevuje v přírodě a které pomáhá šíření kůrovce. Veškerá voda, jež spadne, se podle něj dlouhodobě neudrží a z krajiny odtéká. "Klíčový bude další vývoj počasí. Klidně se může stát i to, že se dostaví velmi suchá a teplá perioda," upozornil Szórád. Problematickou oblastí pro lesníky podle něj začala být nyní hlavně Vysočina.
Vědci z České zemědělské univerzity nedávno v lesích v okolí Prahy představili novou metodu boje s kůrovcem pomocí speciálně vycvičených psů, kteří dokážou díky výbornému čichu včas odhalit napadený strom. Tato služba je rozšířená ve Švédsku, kde si objednávají soukromí vlastníci lesů.
"Nepochybuji o tom, že pes umí být takto vycvičen a že to může být velmi efektivní metoda, jak tyto stromy v nejranějším stádiu identifikovat a mít více času na sanaci, na zlikvidování škůdce," řekl k tomu Szórád. Dovede si představit využití psů i v některých oblastech v Česku, nepředpokládá však, že by státní podnik kvůli tomu zřizoval chovné stanice. "Může to ale být docela zajímavá podnikatelská příležitost pro někoho, kdo má rád psy a je schopen je vycvičit a tu službu nabídnout," dodal.