Název: Lesníci hodnotí zimu a polomy po vichřici
Zdroj: Svitavský deník
Datum: 23.03.2007
Podtitulek: Orkán Kyrill zničil sto tisíc kubíků lesů České republiky
Autor: (bs, jh)
Rubrika: svitavsko
Svitavy/Choceň - Lesníci stále počítají škody po orkánu. Ve svitavském okrese polámané stromy zpracují do června. Ředitelka krajského inspektorátu předpovídá, že se letošní mírná zima projeví na poškození stromů.
Silná vichřice zničila tisíce kubíků lesů České republiky. Ředitelka krajského inspektorátu Zuzana Neznajová, z Kukle na Svitavsku, spolu se svými kolegy v Chocni spravuje 482 tisíc hektarů, z nichž zaujímají lesy 61 tisíc hektarů. Po letošní zimě vyčíslují celkové ztráty na polomech.
Vliv kalamity
"Na území našeho inspektorátu vznikly polomy o rozsahu 100 tisíc kubických metrů, což je čtvrtina našeho ročního těžebního úkolu. V kraji nebyl vyhlášen nouzový stav, ale vzhledem k výši škod byl roční objem těžeb snížen na celkových 75 procent ročního úkolu, což je 250 tisíc metrů krychlových na celý rok," říká Zuzana Neznajová. Ztráty počítají také ve svitavském okrese. Lesní správce Miroslav Bačovský tvrdí, že lesníci zatím vyčíslili polomy na dvacet dva tisíc kubíků. "Jsem si jist, že je do pololetí tohoto roku zpracujeme," vysvětluje. Sto tisíc kubíků poničila vichřice. Z toho lesníci ke konci února zpracovali asi deset procent. Při kalamitě vznikly škody na oplocenkách a cestách. Vichřice poničila i přirozenou obnovu lesních školek. "Celková škoda nás vyjde na 94 milionů korun," řekla Neznajová.
Hrozba kůrovce
Lesníci se také potýkají s problémy po teplé zimě. Dopad se podle Neznajové zatím nedá úplně odhadnout. Záleží na tom, zda se v jarním období dorovná srážkový deficit: "Zima byla obecně sušší a pokud by to pokračovalo, tak se na stavu lesů může podepsat. Obtížněji zalesníme přírodní plochy a oslabené stromy rychleji podlehnout kůrovci nebo jiným škůdcům," uvedla Zuzana Neznajová.
Zatím se však zdá, že se vláha doplňuje a nemělo by to být až tak velkým problémem. Chladnější jaro by bylo pro lesáky příznivé a mohlo by vyrovnat negativní dopady teplejší zimy.
Foto - Ředitelka Krajského inspektorátu lesů České republiky Zuzana Neznajová tvrdí, že lesníci z polomů zatím zpracovali deset procent.
Foto - Jaroslav Hubený
(bs, jh)
Monitoring médií
- čtvrtek 29. leden 2026
- Výběr nového šéfa státních lesů má favorita. Bývalého ředitele Vojáčka (Hospodářské noviny)
- Stanovisko LOS pro Žádosti o dotaci ze SP SZP 2023-2027 (e-los.cz)
- Zpravodaj ochrany lesa Supplementum 2025 (e-los.cz)
- Frýdlantské městské lesy: „Co se děje v lesním tichu“ (mesto-frydlant.cz)
- Aktualizace číselníku 67 LT v rámci ISLH 2026 (nli.gov.cz)
- V hradeckých lesích přibylo více než 62 tisíc nových stromků (hradeckralove.cz)
- Střední Evropa se musí připravit na častější lesní požáry, upozorňují odborníci (ct24.cz)
- Školní týmy prověřily své znalosti o lese v místním kole mezinárodní soutěže YPEF (lesycr.cz)
- Vědci zjistili, že oteplování omezuje vývoj parazitoidů jako drobné vosičky (ČTK)
- „Od dětství se učíme, že les je jako náš příbuzný.“ Domorodci jsou klíčem k ochraně Amazonie (ČRo - plus.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 2 dnyZa to Polák jede letos v téměř úplném utajení. Od letoška cíleně ... -
Když smrk nestačí: borovice míří do českého stavebnictví (stavba.tzb-info.cz)
, Před 3 dnyJe to o zvyk. Proto to v severských zemích a Kanadě pořešili a řežou ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 5 dnyA Sasíci - to už jsou takový maskovaný češi. :lol ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 6 dnyA obdobně jehličí v Grafenrídu ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemAle skutečně zajímavý jsou ceny hlavně v borovici a buku - nejsou to ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemSajlerhauzen - Dolní Franky - dub se drží, ceny lehce výše. -
Ministr zemědělství odvolal generálního ředitele Lesů ČR. Důvodem je vyšší nárůst cen dříví než v okolních zemích
, Před 1 týdnem" Dopad na trh se dřevem má podle Svobody vysoký podíl lesů v majetku státu ... -
Produkce dřeva v Bulharsku klesá na rekordně nízkou úroveň (drevmag.com)
, Před 1 týdnemJenže tam produkce neklesla, jako tady, protože se netěží, ale proto, že ...













