logo Silvarium tisk

Lesníci ve Slezsku a na severní Moravě bojují s kůrovcovou kalamitou, jaká podle nich nemá v historii obdoby. Z lesů v posledních letech těží až pětinásobné množství dřeva než za normální situace. Zabrat dostávají i silnice či mosty, po nichž jezdí denně desítky těžkých kamionů. Na situaci si stěžují obyvatelé obcí, pro které kamiony a poničené komunikace představují značnou zátěž. Obce chtějí, aby s řešením pomohl kraj a stát. Novinářům to řekli zástupci státního podniku Lesy České republiky a starostové obcí na Bruntálská Krajský ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil řekl, že nejpostiženějšími jsou oblasti kolem Bruntálu, Města Albrechtic a Šternberka na Olomoucku. Celý podnik těží ročně osm milionů metrů krychlových dřeva, z toho jen na uvedené tři oblasti připadá 1,5 milionu 'kubíků'. Kůrovcem napadené dřevo se musí vytěžit co nejrychleji, aby se z něj brouci dál nešířili.
„Z Lesní správy Město Albrechtice v současné době kalamitního stavu musíme odvézt zhruba půl milionu 'kubíků'. Na jedno auto, na odvozní soupravu, se vejde zhruba dvacet až třicet metrů krychlových dříví. To znamená, že ročně je to zhruba 17 000 až 20 000 odvozních souprav, těžkých aut, která váží více než 40 tun," řekl Pospíšil.
Z oblasti denně odjede šedesát až sto aut naložených dřevem, pro silnice to ale znamená dvojnásobné zatížení, protože do lesů prázdná auta musí dojet. Dříví často nelze převézt jinudy než úzkými údolními obecními cestami. Starosta Jindřichova Vlastimil Adámek řekl, že po povodních před ani ne deseti lety obec investovala do oprav miliony korun, dnes jsou komunikace opět zničené. „Někde jsou výmoly hluboké čtyřicet až padesát centimetrů," řekl Adámek. Starosta Holčovic Pavel Šprinz řekl, že kamiony jezdí po silnicích stavěných na zatížení 1,5 tuny. „Komunikace jsou zničené, prakticky se ani nedají udržovat. Auta tam naváží bahno, když je sucho, tak se tam zase práší. Je to obrovské zatížení lidí a lidé si stěžují," řekl Šprinz.
Starostové chápou, že poškozené dřevo musí z lesa a jinudy to nejde. „Neradi bychom ale byli jedinými poraženými. Protože Lesy ČR mají lesy, z toho mají výnosy, firmy z toho také mají nějaké zisky, a obcím zůstávají zničené komunikace, zničené mosty," řekl Šprinz.
Starostové proto vyzvali k vytvoření fondu, do nějž by se vkládaly peníze z výnosů těžby a z nějž by byla financována obnova poničené infrastruktury. „Solidní by bylo, kdyby již dnes někdo přišel a zmapoval cesty, spočítal, kolik to je kilometrů, už dnes se dají plus minus vyčíslit náklady," řekl Šprinz.
Náměstek moravskoslezského hejtmana Jaroslav Kania řekl, že úřad odeslal oficiální dopis ministru zemědělství Marianu Jurečkovi. „Požádali jsme ministra, abychom vyvolali jednání s kompetentními orgány a zodpovědnými osobami k nalezení řešení," řekl.
Výrobně-technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický uvedl, že chřadnutí a rozpad smrkových porostů způsobila změna klimatu. Projevila se nerovnoměrným rozvrstvením srážek a nedostatkem vody. Nepůvodní smrkové porosty začaly chřadnout a podléhat napadení houbou václavkou a kůrovcem. Kalamitní situace podle něj může trvat i několik let. Letos Lesy ČR předpokládají, že budou muset z postižených oblastí vytěžit obdobné množství dříví jako loni. 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě