Řečany nad Labem (Pardubicko) 18. srpna (ČTK) - Lesní školky v Pardubickém kraji v posledních letech musí reagovat na změnu poptávky po sazenicích. Majitelé lesů sázejí kvůli suchu a kůrovcovým kalamitám jiné druhy stromů, řekli ČTK zástupci lesních školek.
"Třetím rokem se zvedá poptávka po douglasce, modřínu a jedli a kompletně po všech listnáčích," řekl ředitel společnosti Lesoškolky z Řečan nad Labem Ladislav Němec.
Společnost z Pardubicka ročně prodá kolem 30 milionů sazenic. V celkovém objemu procentně klesá podíl sazenic smrku. V porovnání s předchozími lety, kdy se prodávalo méně sazenic, ale celkově není smrků méně. Správci lesů sází na holinách i smrky, dodal Němec.
"Musíme myslet tři až pět let dopředu, listnáče jsou většinou dvouleté, smrky jsou čtyřleté, jedle pětileté. Sazenice je prodejná jen v roce, kdy je narostlá, je horké zboží, pak už je na vyhození," řekl Němec.
Lesní školka Nekoř na Orlickoústecku z celkové produkce sazenic prodávala v minulých letech z 80 procent smrk a pětinu tvořily listnaté dřeviny. Poslední dva roky klesl prodej smrku na 40 procent a zbytek tvoří listnáče, řekl ČTK majitel firmy Václav Faltus.
Lesník Aleš Erber, který je členem kůrovcového kalamitního štábu v Pardubickém kraji, uvedl, že až polovině lesů v kraji hrozí kůrovcová kalamita. Jde o území 70.000 hektarů a 30 milionů metrů krychlových dřeva. Ministerstvo zemědělství před časem vyhlásilo mimořádné kalamitní zóny, v kraji jde o šest katastrálních území na Svitavsku.
Pardubický kraj loni založil také institut proti suchu. Má navrhnout opatření, jak se vypořádat s následky nedostatku vody. Reagovat by podle Němce měl i stát vyhlášením nouzového stavu a lesní hospodářství víc podpořit. Hrozí, že lesní školky kvůli nedostatku vody zavřou a zkrachují, uvedl. "Neustále dobudováváme náš vodní systém, stavíme nádrže, abychom zadrželi vodu, investujeme do toho spoustu peněz," řekl Němec.
Sucho také snižuje nabídku sazenic, náchylné jsou na něj buky, málo bude nejspíš i dubu. Lesní školka z Řečan nad Labem má výhodu, že má vlastní semenářský závod a semena má zmražená. Lesní školka Udánky na Svitavsku velké zásoby semen nemá. "Všichni byli chytří, že budou dělat listnáče, ale musí být semenný rok, aby bylo z čeho napěstovat sazenice. Letos nebude žádné osivo, příroda nerodí, je sucho. Dub nám loni plodil až po několika letech," řekl Vladimír Pařil z firmy z Udánek.