logo Silvarium tisk

Lesní požáry ve středním Chile, které sužuje vlna veder, si už vyžádaly nejméně 24 obětí, napsala dnes agentura Reuters. Počet raněných se blíží tisícovce, u 26 z nich místní nemocnice uvádí vážný stav. Do země má dorazit pomoc několika zemí, které posílají mimo jiné letadla a specializované týmy hasičů. Dosud oheň sežehl 270 000 hektarů půdy, Liberecký kraj se pro srovnání rozkládá na 316 300 hektarech.

Požáry sužují regiony Ňuble, Bío-Bío a Araucanía, které leží zhruba ve středu země. V těchto třech regionech se nachází mnoho lesů a farem, kde se pěstuje vinná réva a další ovoce na vývoz. Vláda prezidenta Gabriela Borice ve jmenovaných regionech vyhlásila stav nouze, který umožňuje omezit volný pohyb osob a povolat armádu.

V sobotu úřady uvedly, že brzy dorazí pomoc ze zemí včetně Spojených států, Argentiny, Ekvádoru, Brazílie a Venezuely. Na cestě je i specializovaný tým ze Španělska.

Třináct z 24 obětí přišlo o život ve městě Santa Juana v regionu Bío-Bío, které se nachází asi 500 kilometrů jižně od metropole Santiago de Chile. Do azylových přístřešků se kvůli živlu uchýlilo téměř 1 500 lidí.

Hašení požárů komplikuje vlna veder, která přinesla teploty přesahující 40 stupňů. Ve vyprahlé oblasti je podle dnešních dat ministerstva vnitra aktivních 260 požárů, přičemž 28 z nich resort považuje za zvlášť nebezpečné.

V roce 2017 obrovský lesní požár v Chile zničil 1 500 domů a spálil 467 000 hektarů půdy. Zahynulo tehdy 11 lidí a životy dalších 6 000 lidí živel zásadně ovlivnil.

ČTK

Komentáře  

+1 # schutzmeister@iex.cz 2023-02-06 12:00
https://www.clarin.com/fotogalerias/catastrofe-incendios-forestales-sur-chile-fotos-intensa-ola-calor_5_e6bGL8p4OX.html

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě