Liberecký kraj – Vichřice a silné přívalové deště, které v minulých dnech postihly Liberecko, způsobily škody lidem, obcím i lesákům.
Podle krajského ředitele Lesů ČR Ludvíka Říčaře poškodila vichřice podle prvních odhadů 8 až 10 tisíc kubíků dřeva. „K největším škodám došlo v oblasti Vratislavic, Rádla, v okolí Mojžíšova kamene a na Proseči," popsal Říčař. Polámané dřevo je vichřicí znehodnocené, prodávat se proto nemůže ke zpracováním na pily, ale třeba jen do papíren, což cenu za kubík snižuje.
Ačkoliv musí lesáci odepsat zhruba 5 až 10 milionů, vichřice paradoxně zabránila škodám mnohem vyšším, které by jinak zavinil kůrovec. Ten podle Říčaře do polomů nalétá a tím, že se dřevo z lesa včas odveze, se škůdce vlastně v zárodku zlikviduje. „To je na kalamitě vlastně pozitivní," zhodnotil Říčař.
Cena vzrostlého stromu se z pohledu těžby pohybuje kolem 1500 korun. Přesná cena se odvíjí nejen od kvality, ale také nákladů na transport. „Je samozřejmě rozdíl, pokud se stromy kácí hned u cesty nebo je k těžbě zapotřebí použít koně a nebo dokonce lanovku," vysvětlil. Prudké přívalové deště z minulého týdne už takové škody nenapáchaly. „Nešlo o žádné výrazné škody, nejvíc je potřeba upravit perkové cesty, dělníci musí vyčistit odvodňovací kanály, aby při příštích průtržích vodu pobraly," vysvětlil.
Škody sčítaly také Městské lesy. Podle ředitele organizace Jiřího Blimla poškodila vichřice na jejich majetku zhruba 300 až 400 kubíků.
„Teď právě čistíme lesy v oblasti Harcova a Lukášova," doplnil.
Lesáci sčítají škody. Vichřice jim paradoxně pomohla (Českolipský deník)
Monitoring médií
- úterý 21. duben 2026
- Hnutí Duha žádá po Macinkovi veřejnou omluvu za výrok o terorismu (ČTK)
- Motoristé ochranu přírody neoslabují, reagoval Červený na nedělní demonstraci (ČTK)
- Videozáznamy z konference Agrolesnictví v Česku – 10 let společné cesty (agrolesnictvi.cz)
- Upozornění pro návštěvníky Brd (vls.cz)
- U Drábských světniček hnízdí sokol, stavební práce na obnově turistické infrastruktury zahájí Lesy ČR až v létě (lesycr.cz)
- Liberecký kraj podpoří akce CHKO Lužické hory a Kokořínsko – Máchův kraj (ČTK)
- Praha dá na projekty zlepšující životní prostředí 44 mil. Kč, více než loni (ČTK)
- Gruzie zahájila obnovu lužních lesů u hranic s Arménií a Ázerbájdžánem (ct24.cz)
- pondělí 20. duben 2026
- Lidé v Praze demonstrovali za změny ve vedení ministerstva životního prostředí (ČTK)
- Plzeň nechá 150 poškozených stromů dožít jako útočiště pro rostliny i živočichy (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
„Je nezajímá zvěř, ale peníze.“ Zabíjení jelenů a srn ve velkém vynáší statisíce (seznamzpravy.cz)
, Včera... pan Palička zřejmě neví, jak probíhají organizované naháňky na ... -
Lesní školka v Pravíkově je nejvýše položená u nás. Stromky jsou otužilé (ČRo - strednicechy.cz)
, Před 5 dnyA já dycky myslil, že nejvejš je Vysoká myť u Kašperskejch hor ? Ta je ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 6 dnyKudy frčí český dříví do Dubaje ? :lol ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 6 dnyA moc se to nelepší.... https://woodcentral.com.au/50-of-russias-timber-firms-face-collapse-kremlin-pressed-to-act/ ... -
Nová kniha o lýkožroutu smrkovém radí, jak předejít kůrovcovým kalamitám
, Před 1 týdnemTrochu s křížkem po funuse. U nás už žádný smrk dávno není. -
Vychází dubnové číslo Lesnické práce: zkušenosti z kalamity shrnuje nová kniha o ochraně lesa
, Před 1 týdnemHezký články o nesnadném sázení větrolamů v Hruškách. Existuje ale jeden ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 1 týdnemA jak škatule a Mondi ? -
Vláda dočasně snižuje spotřební daň u nafty. Snížení maximální výše vratky u tzv. zelené nafty neomezuje podporu (TZ MZe)
, Před 1 týdnemNa Maramureši naftu nepotřebujou a jak jim to v lese jede. :-) ...













