Opava - Žádné smlouvy, nejistota a nízké ceny. To byla hlavní témata předvčerejšího setkání lesáků v opavském Lidovém domě. Většina z nich hospodaří samostatně a od letošního ledna do lesa nevyrazila.
„Od začátku nového roku nemáme uzavřené smlouvy, takže nevíme, za kolik vlastně děláme a pro koho,“ uvedl jeden z přítomných Petr Šubert. „Firmy, které vyhrávají výběrová řízení, nám diktují podmínky a ceny. My pokud tu práci chceme mít, musíme přistoupit na nižší ceny,“ dodal Petr Šubert.
V Lidovém domě se sešli zástupci různých profesí - od kočích přes lanovkáře, pilaře a traktoristy až po lesní dělníky. Kritické hlasy zazněly i z jiných regionů, jako je Ostravice, Jeseník či Nový Jičín. „Všechny nás spojuje problém s neuzavřenými smlouvami, proto jsme se sešli,“ zaznělo z úst jednoho přítomného. V opavském regionu pracují lesáci nejčastěji pro společnost Bukovina CZ, s. r. o., jejímž jednatelem je Jindřich Grosser, kromě jiného i ředitel společnosti Opavská lesní, a. s. Jedním z názorů, které zde zazněly, byla i potřeba jakéhosi zastřešení, jakési cechovní organizace, která by hájila zájmy lesáků. „Na našem setkání jsme zvolili pětičlenný výbor, který bude jménem nespokojených lesáků jednat s vedením Opavské lesní a Bukoviny CZ,“ uvedl Petr Šubert.
Výbor bude jednat hlavně o nových smlouvách a cenách pro samostatně hospodařící lesáky. „Zatím to vypadá tak, že dokud nové smlouvy nebudou a s pracovníky nebude ujednána cena prací, která bude oboustranně přijatelná, většina pracovníků do práce nenastoupí. Ředitel společnosti nám po svém zástupci vzkázal, že je ochotný s naším výborem jednat,“ doplnil Šubert.
Vyjádření jednatele společnosti Bukovina CZ Jindřicha Grossera se naší redakci i přes opakované pokusy do uzávěrky tohoto vydání získat nepodařilo. Problému se budeme dále věnovat.
Milan Freiberg
Monitoring médií
- úterý 16. prosinec 2025
- Rada a Parlament dosáhly předběžné dohody o zvýšení kvality reprodukčního materiálu lesních porostů a podpoře inovací v odvětví osiv v EU (enviweb.cz)
- Kůrovec v Karlovarském kraji ustupuje. Lesy hlásí výrazný pokles kalamitního dřeva (ČRo - vary.cz)
- Nová hala v Paskově byla postavena rekordně rychle (Karviná-Havířov-Frýdek-Místek-Třinecký deník)
- Práce v Hodoníně. Výrobci překližek po třech letech růstu tržby stagnovaly (hodoninsky.denik.cz)
- Hradci Králové hrozí od ČIŽP pokuta za stavbu stezky na okraji hradeckých lesů (ČTK)
- Vlnovka na stromě? Jde o biotopový strom, zůstane až do úplného rozpadu (libereckadrbna.cz)
- Macinka zopakoval, že by si přál kompletní vládu včetně Turka do poloviny ledna (ČTK)
- Studenti protestovali proti obsazení MŽP zástupcem hnutí Motoristé sobě (ČTK)
- pondělí 15. prosinec 2025
- Greenpeace vyvěsili transparent na budovu ministerstva životního prostředí (ČTK)
- Kamiony přetížené o tuny: v průměru dva denně smrtelně ohrožují lidi v dopravě (lidovky.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
SVOL: Sběr materiálu pro adventní výzdobu má svá pravidla. SVOL upozorňuje na zákonná omezení (svol.cz)
, Před 9 hodinamiJaký sběr, jde o řádění našich "vážených spoluobčanů", vždy před vánoci ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, VčeraIlim - největší sovětský papírník - škemrá o státní subvenci. -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Včera:lol: :lol: :lol: Odkaz jsem si neuložil, ale je to z diskuze na jakémsi ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 3 dnyNekoukejte a nevěřte tolik lhářům a masírce z ČT a jiných podobných ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 3 dnyA je třeba poznamenat, že situaci také zhoršilo zavedení elektronických ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 5 dnyA pak je tu třeba si uvědomit, proč v praktické taxaci to číslo tedy, aspoň ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 6 dny"Zakmenění není o dotyku větví (korun) stromů, ale o ploše, kterou ... -
Stavby s vůní dřeva: nový dokumentární film o moderních dřevostavbách v ČR (fld.czu.cz)
, Před 6 dnyJenom je zajímavý, že ač ze dřeva, v čechách z toho nakonec pohledově vyjde ...













