Víska – S kůrovcovou kalamitou se potýká již dlouho obec Víska na Chotěbořsku. Nemocného dřeva je hodně, obec pro něj hledá odbyt, třeba i v Číně, a hluboko pod cenou.
„Je to problém, který řešíme už mnoho měsíců. Vinou kalamity jsme v letošním roce museli vytěžit již 250 m3 dřeva a předpokládáme nutnou těžbu dalších zhruba 200 m3," říká starosta obce Ondřej Čapek. Víska proto hledá možnost, jak se dřeva zbavit, třeba i pod cenou.
„Obec proto momentálně nabízí ke koupi palivové dřevo v ceně 500 korun za metr kubický. Do ceny není započtena doprava, kterou jsme ale ochotni zajistit," říká starosta.
Zájemcům nabízí obec i samotěžbu.
Komentáře
Kdysi dávno na tom místě zřejmě byla bučina nebo jedlobučina. Možná i nějaká borovice, klen. Dokud tam les rostl, obnovoval se sám a zajišťoval trvalý výnos - z jedle se stavělo, bukem se topilo, vyráběl se z něj nábytek, domácí nářadí. Pak to místo bylo odlesněno - byla tam pole, pastviny, rostlo ta obilí, pícniny, možná brambory, pásl se dobytek. Rok po roce, století po století.
Pak někdo "moudrý" rozhodl, že takové využití daného pozemku je nerentabilní. Hospodář prodal dobytek, zbavil se zemědělské půdy, odešel i s rodinou pracovat do města do továrny.
Nebo si pozemek ponechal - a s vidinou rovného, bezsukatého smrkového dřeva, které jednou jeho vnuk vytěží a hmotně tak sebe i rodinu zajistí, ho zasázel smrkem.
Častý je ovšem i jiný scénář. Les tam stále rostl, ale odkudsi se přivalil jakýsi zavalitý rakousko-uherský fořt, z bukojedliny udělal měsíční krajinu a z kdysi nádherného lesa vznikly řádky smrčků, připomínající řádky pšenice, jen dál od sebe rostoucí.
Ať tak či onak, dnes je tam 250 pravděpodobně smrkových kubíků, které nikdo nechce. Nikdo je neprodá za 450 x 1800 Kč = 810 000 Kč jako ještě před pár lety, ale současný majitel je udá pouze jako palivo, tedy za 450 x 500 Kč = 225 000 Kč.
Jinými slovy, na pouhých 450 kůrovcových kubících (což je pouze něco přes 200 mýtních smrků) majitel prodělá PŮL MILIÓNU korun.
Půl miliónu, které během jedné či dvou topných sezón doslova vyletí komínem v pár desítkách domácností v blízkém okolí, místo aby desítky let sloužily jako trámy, desky, fošny, šindele...
Můžeme házet miliardami sem a tam, ale teprve na příkladu takových Vísek je vidět, co se doopravdy děje a jak obrovské škody německý model lesnictví způsobil v českých lesích.