logo Silvarium tisk

Kyjovským údolím na Děčínsku povede naučná stezka, kterou správa národního parku České Švýcarsko pojmenovala Údolím říčky Křinice všemi smysly. Bude uzpůsobená i handicapovaným návštěvníkům. Na stezce najdou turisté zhruba 11 zastavení, mezi nimi budou i dvě sochy a jedno sousoší od sochaře a řezbáře Václava Lemona, zjistila ČTK.

Sochy jejich autor instaloval na stezku dnes dopoledne. Jedna z nich odkazuje na kůrovcovou kalamitu. Lýkožrout smrkový se schovává uvnitř dutiny stromu, kam mohou zvídaví výletníci nahlédnout. Zejména dětské návštěvníky potěší socha medvěda. Odkazuje na více než 500 let starou legendu o kupcích, kterým se stoupáním do skal zvíře pomáhalo. Poslední dílo odkazuje na pochod smrti, jenž oblastí prošel z německého tábora Schwarzheide do Terezína.

„Samozřejmě to bylo na přání správy národního parku připravit komplet stezku a měli přání ji osadit sochami," uvedl Lemon. Dodal, že na dřevených sochách pracoval asi dva měsíce. Například na sochu medvěda potřeboval autor kmen, který měl v průměru asi 95 centimetrů. Lemon odhadl, že strom rostl zhruba 100 let. Jak řekl, právě socha zvířete ho potrápila nejvíc. Váží okolo jedné tuny. „Když jsem ho potřeboval přetočit z boku na nohy, tak to byla tříhodinová práce," uvedl Lemon.

Stezka bude podle mluvčího správy parku Tomáše Salova vhodná i pro návštěvníky s handicapem. „Jedná se třeba i o úpravu jednotlivých sezení, která jsou také uzpůsobená tak, aby vozíčkář mohl přijet ke stolu," popsal Salov. Kromě soch bude součástí zastavení třeba i poslech zvuků říčky Křinice či její reliéf.

U každého zastavení počítá správa parku s uvedením krátké informace. "Vznikne elektronický průvodce, který bude i v Braillově písmu a bude to namlouvat tu informaci, když někdo přijde i se zrakovým postižením," popsal záměr Jakub Juda ze správy parku. Stezka bude hotová počátkem letošní turistické sezony. Náklady na její úpravy byly 1,3 milionu korun. Dotace od Státního fondu životního prostředí pokryla asi 80 procent.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě