Chladnější počasí a vydatnější srážky pomohly lesům v Pardubickém kraji snížit populaci kůrovce, jsou ale stále oblasti, kde je situace vážnější, například v regionu Nasavrk na Chrudimsku.
„V současné době máme velké ohnisko na Nasavrcku. Tady kůrovec zasáhl porosty skutečně masivním způsobem. Bohužel někteří vlastníci zde zareagovali pozdě. Dále pak jsou také ve východní a jihovýchodní části kraje lokality, kde kůrovec nabírá na síle," řekl krajský radní Miroslav Krčil (3PK).
Květnové počasí kůrovcovou kalamitu v kraji utlumilo. Další měsíce se může počasí změnit a kalamita nabrat na síle. „Jasněji budeme mít ve druhé polovině září. Naše lesy zdaleka nemají vyhráno a vlastníci by měli porosty důsledně monitorovat a v případě výskytu brouka reagovat rychle. Chtěl bych všechny o takový odpovědný přístup požádat, protože to je jediná šance a možnost, jak šíření kůrovce čelit,“ uvedl Krčil.
Celý článek najdete v deníku Mladá fronta DNES
Kůrovec ustoupil, ale dál ničí lesy v okolí Nasavrk (Mladá fronta DNES)
Monitoring médií
- pondělí 20. duben 2026
- Lidé v Praze demonstrovali za změny ve vedení ministerstva životního prostředí (ČTK)
- Plzeň nechá 150 poškozených stromů dožít jako útočiště pro rostliny i živočichy (ČTK)
- Dvě stovky dobrovolníků se na Trutnovsku zapojily do sázení smrků. Obnovují tak les ve Rtyni v Podkrkonoší (irozhlas.cz)
- Hasiči z Hlinska zasahovali u rozsáhlého požáru lesa, plameny se šířily v nepřístupném svahu (ihlinsko.cz)
- Obnovu lesa poškozeného mokrým sněhem podpořila Evropská unie (lesycr.cz)
- Zástupci lesnického sektoru podporují aktivity lesní pedagogiky (nli.gov.cz)
- Cesty ve Slavické oboře lemují zvláštní turistické značky. Klub českých turistů od nich dává ruce pryč (irozhlas.cz)
- Ostrava chystá rozšíření přírodně-naučné trasy Cesta vody v Bělském lese (ČTK)
- Kořeny rostlin zesílí, když narazí na překážku. Objev vědců publikoval časopis Science (bc.cas.cz)
- Houby jsou podle afrických vědců základem života na Zemi a potřebují ochranu (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
„Je nezajímá zvěř, ale peníze.“ Zabíjení jelenů a srn ve velkém vynáší statisíce (seznamzpravy.cz)
, Před 13 hodinami... pan Palička zřejmě neví, jak probíhají organizované naháňky na ... -
Lesní školka v Pravíkově je nejvýše položená u nás. Stromky jsou otužilé (ČRo - strednicechy.cz)
, Před 4 dnyA já dycky myslil, že nejvejš je Vysoká myť u Kašperskejch hor ? Ta je ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 5 dnyKudy frčí český dříví do Dubaje ? :lol ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 5 dnyA moc se to nelepší.... https://woodcentral.com.au/50-of-russias-timber-firms-face-collapse-kremlin-pressed-to-act/ ... -
Nová kniha o lýkožroutu smrkovém radí, jak předejít kůrovcovým kalamitám
, Před 1 týdnemTrochu s křížkem po funuse. U nás už žádný smrk dávno není. -
Vychází dubnové číslo Lesnické práce: zkušenosti z kalamity shrnuje nová kniha o ochraně lesa
, Před 1 týdnemHezký články o nesnadném sázení větrolamů v Hruškách. Existuje ale jeden ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 1 týdnemA jak škatule a Mondi ? -
Vláda dočasně snižuje spotřební daň u nafty. Snížení maximální výše vratky u tzv. zelené nafty neomezuje podporu (TZ MZe)
, Před 1 týdnemNa Maramureši naftu nepotřebujou a jak jim to v lese jede. :-) ...













