Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
Lesáci mají strach z kalamity. Hrozba dřevokazného brouka kůrovce je zase tady. Začal se dříve rojit a rychle se množí. Jeho úspěšnému vývoji nahrává teplé počasí a také neodklizené polomy v lesích.
Kateřina KOHOUTOVÁ, redaktorka
Tento brouk je teď trnem v oku všech lesáků. Začal se rojit s třítýdenním předstihem a už páchá v lesích pěknou paseku.
Roman FRIČEK, revírní, Hořice
Mezi kůrou a dřevem to lýko vyžírá. Všechno je to urychlený.
Kateřina KOHOUTOVÁ, redaktorka
Loni došlo k podcenění dramatického nárůstu dříví napadeného kůrovci. Proto nyní hrozí kůrovcová kalamita srovnatelná s první polovinou devadesátých let minulého století. Tehdejší situace je přitom považována za největší kůrovcovou kalamitu u nás.
Jan ROUSEK, Lesy ČR
Jsou lokality, kde ten problém asi nastane, nicméně víme o tom a myslím si, že se nám v letošním roce to podaří zvládnout.
Kateřina KOHOUTOVÁ, redaktorka
A právě polomy jsou rájem pro kůrovce. Pokud vydrží teplé počasí, dřevokazný brouk letos dokončí tři generace, zatímco loni stihl pouze dvě. To znamená, že napadených stromů bude mnohem víc. Lesníci odhadují, že během letošního roku rozmístí třikrát tolik obranných opatření. Například Lesy České republiky už k odchytu kůrovce položili 140 tisíc lapáků a 40 tisíc lapačů a další připravují.
Jan ROUSEK, Lesy ČR
Loni celej rok to bylo 153 lapáků a letos první série 229, druhá série 166.
Kateřina KOHOUTOVÁ, redaktorka
Napadené dřevo se musí z lesa okamžitě odvézt. Jaký bude rozsah škod si lesáci zatím netroufají odhadnout. Kateřina Kohoutová, televize Nova, východní Čechy.
Monitoring médií
- čtvrtek 25. červen 2026
- V Č. Švýcarsku platí vysoký stupeň nebezpečí požáru, lidé mohou jen na stezky (ČTK)
- Lesy Českého Švýcarska před kůrovcovou kalamitou a po ní na srovnávacích fotografiích (medium.seznam.cz)
- Hasiči bojovali nad ránem s požárem chaty i lesa (hasicovo.cz)
- Voda z Moravy pomáhá zmírnit sucho v lese u Hodonína (lesycr.cz)
- Nová přírodě blízká opatření pomohou krajině zadržet vodu i lépe odolávat suchu (hustopece.cz)
- středa 24. červen 2026
- Hnutí Duha podalo žaloby na Macinku a Turka kvůli údajně poškozujícím výrokům (ČTK)
- V parku České Švýcarsko platí kvůli nebezpečí požáru zákaz vstupu do lesa v noci (ČTK)
- Spor o požár v Českém Švýcarsku pokračuje, chalupáři s verdiktem nesouhlasí (decinsky.denik.cz)
- Požár lesa na Pardubicku. Na místo vyjela i velkokapacitní cisterna (pardubicky.denik.cz)
- V Brně a okolí hrozí požáry. Meteorologové vyhlíží také extrémní vedra (brnensky.denik.cz)
















