logo Silvarium tisk

Rozsah divočiny by mohl být na Šumavě i dvakrát větší, než navrhují správci parku, míní ekologové a vědci.

V rozvržení nových zón počítá Správa národního parku s tím, že do 27 procent území parku se nebude nijak zasahovat a ponechají se samovolnému vývoji. Vědci a ekologové si myslí, že tak může fungovat i 53 procent území parku. Profesor ekologie Pavel Kindlmann je jedním z těch, kteří stojí za návrhem na rozšíření divočiny. V rozhovoru pro Deník N vysvětluje, proč tomu tak je.
Nejprve obecně – proč je vlastně divočina potřeba? Proč je důležité ji mít?
Biotopy, o kterých mluvíme, tedy horské smrčiny, bučiny a další, je třeba ponechávat bez zásahu, aby v nich přežilo co nejvíce původních druhů. V tomto případě platí, že čím větší území ponecháme divočině, tím více druhů zachráníme před vyhynutím. Dnes máte plné noviny zpráv o vymírání hmyzích nebo ptačích druhů. Tento drastický úbytek je varující. Říkáme, že jsme dneska na prahu šestého hromadného vymírání. Současné vymírání však – poprvé v historii planety Země – nezpůsobuje nějaký pád meteoritu nebo výbuch sopky, ale živá bytost, která si o sobě dokonce myslí, že je inteligentní. A k čemu je nám biodiverzita? Tak třeba běžte do lékárny a spočtěte si tam, kolik léků má původ v přírodě.

Celý článek je zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě