Na setkání se středočeskými starosty to včera řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Lesníci podle něj nyní čelí největší kůrovcové kalamitě v historii českých zemí.
Brabec upozornil na proměnu skladby českých lesů. Připomněl, že před nástupem císařovny Marie Terezie bylo v lesích 11 procent smrků, nyní je to podle něj v celém Česku 60 a na Vysočině 70 procent.
"Situace je opravdu vážná, ale je to zároveň výzva, abychom se podívali na to, jak by lesy měly vypadat v budoucnu," uvedl ministr. Předchozí generace podle něj takovou možnost neměly 300 let, současníci stojí na prahu zcela nové tvářnosti české krajiny.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Nebo jen - jak je vám dáno, mlžíte?
Proč neřeknete, že za dob Marie Terezie tu byl razantní nedostatek dřeva, že na malých lesních celcích bylo o les, jako jeden ze základních zdrojů náležitě pečováno.
Do lesa se mohlo jen s povolením vlastníka a za desátek.
V žádném lese a natož velkého vlastníka se neválely řadu let těžební zbytky. Což dle dnešních kritérií zbytky hroubí či nehroubí, se válí všude.
Mám jmenovat dále???
Co se týká vody, zejména v oblastech rozvodí a tzv. nebeských oblastech měli předci skoro dokonalý zádržný systém rybníků, kanálů a koryt.
A dnes.....velký rozdíl, to podstatné nemáme, ale dotace pro obživu kde koho, ano ty máme a máme na ně ???. To se mám (někomu) žije....
No i tehdy, kdyby pustili kůrovce v takovém měřítku, jako dnes LČR, tak by nepřežilo ani těch vašich 11 % lesů. Ale co dnes státní -vzorový podnik, ten nic, to drobní vlastníci, to je příčina všeho zla... a obrana u nich slabá, vždyť na to zkrachovalci nemají ...
Prosím podávejte nám korektní informace, takovým tlachům vytrženým z kontextu uvěří už jen předškoláci.