Když potkáte mezi smrky lesníky s očima na šťopkách, určitě nejsou na houbách. Hledají něco úplně jiného -stromy napadené zkázonosným kůrovcem. V Libereckém kraji se škodlivý brouk množí kvůli suchu a horku ještě rychleji než během loňské kalamity.
LIBERECKÝ KRAJ Zpočátku šlo jen o malinké kůrovcové oko s pěti chřadnoucími stromy. Pak jich lýkožrout smrkový přemohl dvacet pět. Teď jich má pouze na jednom místě v revíru Bulovka ve své zničující moci tři sta.
„Na tak rychlé rozšíření kůrovce na okolní smrky stačily pouhé dva týdny," říká Václav Vacek, správce z Lesní správy Frýdlantsko. „Nejhorší situace je v revírech Bulovka a Poustka, kde jsme letos museli vytěžit osm tisíc metrů krychlových dřeva napadených kůrovcem."
Pro dokreslení - jeden metr krychlový dřeva se rovná jednomu vzrostlému smrku.
Současnou kůrovcovou kalamitu odpálil neobyčejně suchý a horký rok 2018. Letošní jaro naopak kůrovci nesvědčilo. S výjimkou dubna hodně pršelo a květen byl o hodně chladnější než obvykle. V červnu a červenci se ale počasí zlomilo. Udeřila tropická horka a už skoro měsíc pořádně nepršelo, což naopak kůrovec miluje. Loni se na území libereckého ředitelství Lesů České republiky vytěžilo přes zhruba pětkrát víc smrkového dřeva napadeného kůrovcem než v chladnějších a deštivějších letech 2016 a 2017. „Letos se kůrovec rozmáhá ještě víc než před rokem," tvrdí revírnice z Bulovky Irena Pomezná, když si prohlíží les těsně u hranice s Polskem.
Nedaleko se tyčí stoletý smrk a na první pohled na něm není znát, že ho už ovládl kůrovec. Těsně pod ještě stále zelenou korunou už ale opadává kůra.
Celý článek najdete v MF Dnes.
Komentáře
Jak probíhá "boj" s kůrovcem v praxi?
Revírník LČR vyznačí napadené stromy. Ty firma záhy vytěží a převeze na skládku. To je otázka jednotek dnů. Na skládce u silnice dřevo leží. Náhodný kolemjdoucí může na kmenech pozorovat všechna vývojová stadia Ips typographus. Od šukání partnerů přes larvy po zlaté broučky, kteří záhy hnědnou.
Chemická asanace? Neznámý pojem.
Odkornění? Neznámý pojem.
Asanace odvozem? Ano. V praxi to znamená distribuci broučka za pomoci odvozních souprav.
Řešení made in ČEZko.
Lokalita Jihlava.
Další komentář netřeba. Takto se postupuje celé měsíce a výsledek odpovídá použitým postupům.
Howgh.
s.p. , jestli mě budete pokutovat jako firmu za nezpracování kůrovce tak Vám páni vypovím smlouvu . No a kůrovec se vesele šíří dál a svede se to zase na sucho jako na počátku , ne není to suchem je to pouze brutální zanedbání péče o les , sucho je druhotný faktor to jsem psal už mockrát.
To mělo být uděláno hned na druhý den. Revírník je odpovědný lesnímu správci, ten řediteli KI...a co se stalo? Ještě se svým postupem "pochlubili" veřejně.
Pamatujete, vy starší a staří, jak u VčSL řádil po kraji pan Libor Luňáček z ochrany lesa a jak by se následně na provinilce "zlobil" podnikový ředitel pan Ing. Kopčil? Ale to nebylo potřeba, protože hrůza
z Luňáčka byla tak veliká, že byla náprava téměř okamžitá. Známá je příhoda, kdy před ním jeden ředitel LZ vyskočil z přízemí na LZ z okna a utekl.
Chtěl jsem tím rovněž připomenout, že skutečně NE za všechno může změna klimatu.