Krátké jarní ochlazení i nynější lokální deště zbrzdily postup kůrovce, jenž decimuje lesy v Česku.
Druhé rojení lýkožrouta smrkového tak letos přišlo až počátkem července, tedy asi o dva týdny později než loni. „Očekáváme, že ještě proběhne třetí rojení, ale že tato generace nebude dokončena," řekl Deníku Petr Zahradník z Lesní ochranné služby. Letošní srážky přesto stále nejsou schopny vyrovnat deficit vody v lesní půdě, takže vitalita stromů neroste.
HŮŘ JE NA VÍCE MÍSTECH
Škůdce se šíří lesy v řadě krajů. „Kritickými oblastmi se stávají regiony, které na tom ještě loni byly relativně dobře," konstatoval Zahradník. Hlavní směry šíření kalamity vedou ze severu Moravy na západ do Královéhradeckého a Pardubického kraje, z Jihomoravského k severu a z Jihočeského a Plzeňského kraje do středních Čech. Vyhráno ale nemají ani lokality, které zatím vzdorovaly pohromě v Jeseníkách, kde kalamita začala. Vláda očekává, že škody způsobené kůrovcem dosáhnou do příštího roku více než 30 miliard korun a do roku 2030 mohou přesáhnout 188 miliard korun. Soukromým vlastníkům lesů pomohou dotace – na odstranění následků kalamity, výsadbu stromů a jejich ochranu před zvěří bude vyčleněno 2,5 miliardy korun.
Podle Hnutí Duha tyto peníze potíže vlastníků lesů nevyřeší. „Miliardy korun, které bude výsadba lesů stát, přijdou vniveč, pokud nezajistíme snížení stavů zvěře, která sazenice spásá, a do lesů se nedostanou pestré druhy stromů, které mají ve vedru šanci na přežití," uvedl Jan Skalík z Hnutí Duha.
Celý článek najdete v Pražském deníku.