RADEŠÍNSKÁ SVRATKA / Dobrou sezonu za sebou má dlouholetý včelař Jiří Zavřel z Radešínské Svratky na Novoměstsku, který pečuje o desítky včelstev. Dost medu měl i navzdory tomu, že v některých jiných částech Vysočiny, hlavně na Třebíčsku, lomí chovatelé nad klesající produkcí medu rukama. Na vině je hlavně studený nástup jara, kdy vše vykvetlo, v následném ochlazení ale včely nemohly vyletět.
„Tady na Novoměstsku pak naštěstí dokvétaly nějaké stromy, takže i těch deset dní stačilo, aby včely med donesly," popisuje Jiří Zavřel. Mnozí včelaři také dle jeho slov včelstva kvůli obavám ze zimy moc nerozšiřovali.
Při oteplení už ale bylo na rozšíření pozdě a včely se z nedostatku prostor vyrojily. „Další věcí jsou pak kvůli kůrovcové kalamitě ubývající lesy, na nichž je závislá hlavně produkce medovicového medu. Když teď člověk sleduje okolní krajinu, má samozřejmě obavy. Mizí nejen lesy, ale i tolik důležité meze a loučky s různými medonosnými rostlinami," zdůraznil chovatel.
Včelaři mají podle něj co dělat téměř po celý rok. Po zazimování, kdy se sníží počet takzvaných nástavků, z nichž se úl skládá, nakrmení včel cukerným roztokem a léčení proti varroáze, mají chovatelé chvíli volno.
Celý článek najdete v 5plus2.