MALÝ BROUK DĚLÁ VELKÉ PROBLÉMY I NA TÁBORSKU Nabídka kůrovcového dřeva převyšuje poptávku, což ovlivňuje i ceny smrkových sortimentů. Kůrovec se vyskytuje v lesích bez ohledu na majitele či správce. Na jeho rozvoj má zásadní vliv také počasí.
Lesy na Táborsku patří městům, obcím, soukromým vlastníkům, podnikům i církvím, bez ohledu na vlastníka se však šíří malý gurmán – milovník smrkového lýka posvačí a nezná hranice. Jak ho zastavit?
Prevence proti lýkožroutovi v podstatě neexistuje, podle vyjádření tiskové mluvčí státního podniku Lesy ČR Evy Jouklové je jedinou efektivní obranou včasné nalezení napadených smrků. S tím souhlasí i jednatel Správy lesů města Tábor Vladimír Sedlák. „Nejdůležitějším způsobem boje zůstává včasné nalezení napadeného stromu, jeho pokácení, následné chemické ošetření či odkornění, tak aby z něj nevylétla další generace," popsal.
VODA POMÁHÁ
Sucho oslabuje stromy, vlhko naopak zpomaluje vývoj brouka. „Deštivý květen se trefil do prvního rojení, což bylo skvěle načasované. V období sucha totiž přestává fungovat obranyschopnost stromů," sdělil.
„Stávající deště a vlhko zpomalují vývoj kůrovce. Počasí má na jeho vývoj zásadní vliv také proto, že dlouhodobé sucho výrazně oslabuje stromy," dodala Eva Jouklová.
Kalamita podle Vladimíra Sedláka však není zažehnána.
„Díky dvěma či třem deštivým týdnům brouk sám od sebe nezmizí.
Osobně se však snažím být optimistou a věřím, že i tato kalamita jednoho dne skončí, tak jako ty předcházející a nám zůstanou zelené lesy," předpověděl.
JEDNOZNAČNÁ ČÍSLA
Statistika je nekompromisní. Správa lesů města Tábora hospodaří na dvou tisících hektarech lesů, v loňském roce padlo za oběť kůrovci řádově 12 až 14 tisíc stromů. „Což je asi čtyřnásobný nárůst oproti předcházejícímu roku. V republice jsou však místa, která jsou zasažena výrazněji. Z okolních do nich patří Vysočina, Písecko a Vodňansko," vyjmenoval nejbližší oblasti. Čtvrtinu lesů na Táborsku spravuje státní podnik Lesy ČR, jehož tisková mluvčí dodala také vypovídající čísla.
Předloni v regionu vytěžili 5 800 metrů kubických kůrovcem napadeného dřeva, loni už toto číslo narostlo na 28 tisíc metrů krychlových.
„Na letošní rok počítáme na Táborsku s těžbou čtyřiatřiceti tisíc kubíků napadených stromů," informovala.
Celý článek najdete v Táborském týdnu.