logo Silvarium tisk

Kůrovcová mapa: pásy holin pokrývají kraj

PLZEŇSKÝ KRAJ Pruh od Kdyně směrem na Kněžskou hůrku, pás od osady Mlýneček u Nového Klíčova k vesnici Pelechy nebo pruh západně od Přimdy až k hranici s Německem při dálnici D5. Právě tady jsou největší holiny v Plzeňském kraji vzniklé řáděním kůrovce neboli lýkožrouta smrkového. Vyplývá to z údajů webu nekrmbrouka.cz, jehož součástí je nejen mapa kůrovcem zasažených míst, ale i krizová linka, kde mohou majitelé lesů žádat odborníky o radu.

I když je kůrovcová mapa v Plzeňském kraji potečkovaná stovkami zasažených míst, je podle odborníků šance většinu lesů zachránit.

„Rezavých stromů tu není ve srovnání s nejzasaženější severní Moravou či Vysočinou tolik. Dokud jsou stromy zelené, šance vždycky je," sdělil Ladislav Půlpán, zaměstnanec Lesů České republiky a poradce na krizové kůrovcové lince, která funguje od jara. „Skupina nadšenců by web nekrmbrouka.cz nezakládala, kdyby si mysleli, že není šance české lesy zachránit," sdělil s tím, že se ale lesní porosty v kraji mohou zásadně změnit. Když totiž na obnovu holin nebudou mít vlastníci lesů peníze, vzniknou zde třeba náletové březové háje.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě