Přemnožení kůrovce a jeho atakům nezůstaly ušetřeny ani lázeňské lesy v Karlových Varech.
Městská organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary proto přistoupila k opatřením, která mají eliminovat výskyt kůrovce a následné škody na porostu. Jediným možným řešením je použití chemických přípravků. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR již lesům udělila výjimku ze zákazu používání insekticidů.
V těchto dnech jsou v lázeňských lesích instalovány dřevěné stojany, které budou sloužit k ochraně proti kůrovcům, především k odchytu lýkožrouta smrkového a lýkožrouta lesklého. „Jedná se o dřevěné trojnožky vysoké asi dva metry. Jsou červeně zabarvené a uvnitř jsou zavěšené sáčky. Celý povrch každé trojnožky je ošetřen chemickým postřikem s obsahem doporučeného množství insekticidu, barviva a vody, který pomáhá k hubení kůrovce," popisuje ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary Evžen Krejčí s tím, že takových trojnožek bude v nadcházejícím jarním období rozmístěno v lesích v okolí města zhruba tři sta. Použití chemických nástrah je podle ředitele Krejčího za stávající situace jedinou účinnou zbraní. „Uvědomuji si, že informace o použití chemické nástrahy v lázeňských lesích a v takovém rozsahu vyvolá vlnu rozhořčení. Ano, za normálních okolností se taková chemie v lázeňských lesích vůbec používat nesmí. Bohužel, v loňském roce byly velmi příznivé podmínky pro rychlý vývoj kůrovce.
Je víc než pravděpodobné, že i v letošním roce a dost možná i v následujících letech bude přemnožení kůrovce pokračovat. Proto jsme museli přistoupit k razantnímu řešení pro eliminaci kůrovce a následných škod. Situace je velmi vážná a nikdo z nás nechce, aby pro město tak cenné lesy byly plné kůrovcových souší. Kombinace sucha a kůrovce může zapříčinit odumření veškerých smrkových porostů a těch máme v lázeňských lesích šedesát procent," vysvětluje Evžen Krejčí. K řešení kůrovcového nebezpečí a zvolenému postupu získaly Lázeňské lesy Karlovy Vary souhlas Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.