Projekt revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku (KRNAP) získal v soutěži Adapterra Awards první místo v kategorii Krajina. ČTK o tom dnes informovali zástupci Správy KRNAP. Soutěž Adapterra Awards cílí na projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu. Do krkonošských rašelinných a podmáčených smrčin v minulosti zasáhl člověk a odvodnil je, proto se v posledních letech Správa KRNAP intenzivně zaměřila na jejich obnovu.
„Těší nás, že odborná porota ve velmi silné konkurenci dvaceti dalších projektů zrovna ten náš vyhodnotila jako nejlepší,“ uvedl garant projektu a vedoucí Odboru péče o národní park Správy KRNAP Václav Jansa.
V Krkonoších se správcům KRNAP podařilo obnovit vodní režim na 35 lokalitách, na kterých zahradili více než 50 kilometrů v minulosti vybudovaných odvodňovacích kanálů. „V posledních pěti letech jsme v části Krkonoš opravili zdejší vodní režim, zvýšili jsme zásobu podzemních vod, snížili rychlý odtok v době přívalových dešťů a nastartovali obnovné procesy vzniku mokřadů,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Podle něj se podařilo obnovit ekologické funkce mokřadních společenstev a nastavit jejich dlouhodobé monitorování.
Zadržení vody pomocí přehrážek vedlo podle Správy KRNAP ke vzniku drobných tůní, blízké okolí odvodňovacích kanálů je ve srovnání s původním stavem výrazně vlhčí a získává mokřadní charakter. „Nečekaným a velmi příjemným překvapením je rychlost obnovy biotopu. Již za rok po ukončené revitalizaci jsme obvykle pozorovali hmyz vázaný na vodní prostředí, začali se zde rozmnožovat obojživelníci a plochy rychle znovu osídlovala vegetace mechorostů, ostřic, suchopýrů a dalších druhů,“ uvedla vedoucí Oddělení ochrany přírody Správy KRNAP Viera Horáková.
Adapterra Awards je soutěž, která oceňuje projekty, jež „ochlazují“ města a pomáhají zadržovat vodu v krajině. Zásadní kritérium je přínos projektu z hlediska adaptace na dopady klimatické změny. Při hodnocení se bere ohled nejen na rámec projektu, jeho velikost a dopad, ale především na potenciál, který daný typ projektu má. Soutěž organizuje Nadace Partnerství.
V minulých ročnících bylo v soutěži oceněno několik úspěšných projektů zaměřených na obnovu mokřadů, například Josefovské ptačí louky u Jaroměře na Náchodsku v Královéhradeckém kraji nebo nový prostor pro řeku Dyji či obnova mokřadů u Ořechova u Brna.
ČTK