logo Silvarium tisk

Křivoklátské lesy, majestátné a vzácné chrámy naší přírody Lesy starobylého Křivoklátska. Majestátné chrámy přírody se špičkami stromů do nebe, už jenom vejít do nich je svátostí provázenou pocitem tiché pokory. Opatrně našlapovat a naslouchat, vnímat kouzlo a klid lesů, nenapodobitelnou harmonii všeho a přijímat, co štědře nabízejí. Letokruhy statných kmenů v sobě, jeden po druhém, rok za rokem, v tenkých přírůstcích jadrného dřeva ukládají trpělivou paměť a tichou moudrost.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+5 # schutzmeister@iex.cz 2023-09-15 12:13
To je nějaká sociální agitka, ne ?

"Uhlíři trávili v lesích nepřetržitě dlouhé dny i týdny, stavěli tu a na dřevěné uhlí pálili vysoké milíře. Byli chudí, hladoví (jejich typickou stravou byla tzv. „uhlířina“

Špinavý a chudí byli ještě všichni mý rolničtí příbuzní před 50 lety, a nepálili uhlí.

Křivoklátsko byla taky průmyslová jednička v monarchii - v Novém Jáchymově stála první vysoká pec v Českém království - a ty lesumilové FÜrstenbergové tam většinu dříví spálili, proto to dřevěné uhlí.
Proto máme dneska kastroly železné a ne keramické.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2023-09-15 12:24
Blízkost těžitelných ložisek železné rudy na Krušné Hoře a rozmach těžby i z větších hloubek bylo podnětem pro výstavbu železářského podniku, jehož zakladatelem byl kníže Jáchym Egon z Fürstenbergu, správce křivoklátského panství.[3] Návrh výstavby vypracoval František Gerstner, ředitel pražské polytechniky, a František Nittinger, ředitel fürstenberské huti v Nižboru. Výstavba probíhala v letech 1810–1818 a bylo na ni vynaloženo 320 tisíc zlatých. Svým vybavením byly vrcholem éry feudálního dřevouhelného hutnictví, byly v té době nejmodernějšími a největšími železárnami v Evropě.[4][5] Roční výroba byla stanovena na 920 t železa, v letech 1830–1835 jejich produkce činila 14 % z celkové produkce v Čechách.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě