Co je vůbec dřevnatění, je dřevem i bambus? Jaké je nejlehčí dřevo a jaké je nejtěžší dřevo na světě? To zjistíte na výstavě v Botanické zahradě v Troji, která začne v sobotu 1. října a potrvá celá měsíc. K výstavě jsou připraveny doprovodné programy a prezentace, otevřeno bude od 10 do 17 hodin
K vidění budou mimo jiné i ukázky příčných a podélných řezů našich méně známých parkových stromů. Ve výstavním sále můžete vidět ukázku historických motorových pil, sahajících až do první poloviny 20. století nebo sbírku širočin.
V sobotu 8. října uvidíte show Timbersports, která překvapí, v jaké rychlosti se dá nařezat nebo nasekat dřevo.
Po celou dobu výstavy bude po zahradě několik tematických zastavení, která budou blíže informovat o dřevě jako tradičním a v mnohém stále nepřekonaném materiálu.
Doprovodný program:
1. října
14 – 15
Krásné dřevo krásných stromů – Tomáš Vencálek
Kurátor výstavy Tomáš Vencálek představí výstavu.
15 – 18
Významné stromy naší krajiny – Petr Horáček
Prezentace naváže na předchozí přednášky o významných stromech a doplní nové poznatky a měření z letošního roku (velikost vybraných jedinců, porovnání exemplářů napříč republikou, zajímavosti o jednotlivých dřevinách apod.). Připomene i některé turisticky atraktivní lokality, které je možné při cestách za těmito dřevinami navštívit.
Petr Horáček je dendrolog, autor mnoha příspěvků o dřevinách a zejména knihy Encyklopedie listnatých stromů a keřů. Založil a spravuje web Dendrologie online.
6. října
17.30 – 19
Významné stromy – poslové historie měst a obcí - Aleš Rudl
Mnohé dřeviny připomínají důležité okamžiky naší historie. Podíváme se blíže na vybrané stromy z databáze významných stromů Prahy (www.prazskestromy.cz). Představena bude i nová publikace nazvaná Pozoruhodné stromy Prahy (Aleš Rudl, 2015), která podrobněji popisuje celé téma významných stromů.
Aleš Rudl – Absolvent České zemědělské univerzity v Praze. Je někdejším pracovníkem ředitelství Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Dlouhodobě se zabývá popularizací památných a významných stromů Prahy. Je autorem webové stránky Pražské stromy (http://www.prazskestromy.cz), kde upozorňuje v nich na památné i významné stromy a tím vlastně i na dějiny města. Vydal i několik knih, mezi nimiž například Pozoruhodné stromy Prahy (2015).
8. října
16.30 – 17.30
Historie motorových pil – Josef Dvořák
Středná lesnická škola a Střední lesnické učiliště, Křivoklát, Písky
Josef Dvořák, pracuje ve Střední lesnické škole a středním odborném učilišti Křivoklát, pracoval jako mistr odborného výcviku, v současné době provádí servis motorových pil, je zakladatelem a správcem školní sbírky historických motorových pil.