Chráněná krajinná oblast Brdy s bohatými turistickými stezkami by se měla koncem roku zbavit většiny zbytků po desetiletích armádní činnosti. Momentálně je pyrotechnická očista bývalého cvičiště hotová asi na 96 procentech plánované plochy.
„Očista potrvá do konce letošního roku. Na prozkoumaném území bylo nalezeno více než 9 500 kusů nevybuchlé munice nebo muničních elementů. Většinou jde o dělostřeleckou munici ráže od 76 milimetrů do 155 milimetrů," říká mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka s tím, že po dokončení pyrotechnických prací armádou budou v příštím roce Vojenské lesy a statky pokračovat v průzkumu těžce přístupných oblastí.
Z Klubu českých turistů (KČT), který v otevřených středních Brdech už druhým rokem značí stezky pro pěší, nicméně zaznívá kritika. „Vyznačili jsme letos 80 kilometrů tras, na příští rok nám zbývá asi 60 kilometrů. Jde o místa, kde ještě není dokončená očista, například Tok či Jordán. S armádou ještě budeme jednat, chtěli jsme letos vyznačit ještě víc," říká předseda Rady značení KČT Karel Markvart.
„Lidé už po značce projdou napříč CHKO ze Strašic do Orlova, mohou vystoupat na vrchol Koruna či na Malý Tok," upřesňuje Markvart. KČT od otevření Brd vyznačil více než 150 kilometrů pěších tras. Až bude značení dokončené, vyjde mapa s číslem 99 a celou CHKO. Za rok tu budou i cyklotrasy
Cyklotrasy ale mají zpoždění, čeká se totiž, až koncem roku vznikne spolek Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, aby projekt dokončil. Členem by měl být také středočeský krajský úřad. „Do spolku, který by měl napomáhat zatraktivnění regionu, jsme připraveni investovat 600 tisíc korun," tvrdí náměstek hejtmanky pro bezpečnost a cestovní ruch Vít Rakušan (STAN). Přidružené obce a města budou ročně přispívat minimálně desetikorunou na obyvatele. Nejnižší možný příspěvek obce je pět tisíc korun.
Pokud jde o rozhodování ve spolku, hejtmanství se zatím nejvíce přiklání k návrhu příbramského starosty Jindřicha Vařeky (ANO), který navrhl řídit se Penroseho odmocninovým zákonem. „Váha hlasu dané obce je dána druhou odmocninou z počtu jejích obyvatel. Nejvíce se tak na váze hlasu ubírá velkým a nejvíce se přidává těm malým," představil Vařeka princip, který tak umožní obcím přilepeným na CHKO promlouvat do dění v Brdech.
Z pohledu starostů některých obcí na okraji CHKO je zatím návštěvnost spíše nižší. „Žádné nájezdy na Brdy, jak se před vyhlášením chráněné oblasti čekalo, se nekonaly. Lidé přijíždějí hlavně o víkendech, to máme na parkovišti deset, někdy patnáct aut," konstatoval starosta Obecnice Josef Karas. Mimo Obecnici mohou turisté zaparkovat na dalších více než deseti místech poblíž hranic CHKO. Zajímá vás dění v krajích?
Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy. O víkendu návštěvnost stoupá
Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR návštěvnost v CHKO Brdy v současné době podrobně nemonitoruje. Loňské statistiky potvrdily až 110 průchodů za den, přičemž o víkendu byla návštěvnost až čtyřikrát vyšší. Podle zkušeností správy oblasti letos stoupá počet cyklistů, zejména větších skupin. „Nejvíce návštěvníků se pohybuje na cestách u Obecnice a Strašic. Nejnavštěvovanější je pak oblast Padrťských rybníků, Třemšína a Jordánu," uvedla mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
Agentura chystá na nadcházející třetí sezonu pro návštěvníky ve spolupráci se Správou CHKO Brdy řadu akcí. Například zoologické vycházky na Den Země, Přijďte zažít tmu do CHKO Brdy s Astronomickou společností, jarní a podzimní úklidové akce či exkurze pro školy a důchodcovské skupiny.