logo Silvarium tisk

Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje dnes doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).

Lokalita Na Skřivánku je podle ochránců převážně tvořená podmáčenými a rašelinnými lukami, postupně ale zarůstá náletovými dřevinami. Podle radního to jsou pozemky jednoho vlastníka. „Jak Český svaz ochránců přírody, tak Česká společnost ornitologická je vydefinovaly jako místo s velkým potenciálem pro přírodu," uvedl Hájek. Věří, že dar zastupitelé kraje schválí.

Pokud se v celostátní sbírce sejde víc peněz než 3,5 milionu korun potřebných na výkup území Na Skřivánku, použijí je ochránci na vykoupení dalších cenných pozemků.

ČSOP shání peníze v kampani Místo pro přírodu, jejímž cílem je především vykupovat ohrožené cenné přírodní lokality a pozemky vhodné například pro obnovení vodních toků a sázení biokoridorů. Od roku 2003 se podařilo získat 196 hektarů pozemků na 56 místech v ČR. Na Vysočině z nich je 24 pozemků s výměrou 7,77 hektaru.

Ochránci na webu uvedli, že se o možnosti výkupu území Na Skřivánku dověděli koncem minulého léta. Vlajkovými druhy kampaně nazvané Vytvořme jim Na Skřivánku místo pro život jsou sýc rousný, sova, která potřebuje k hnízdění staré stromy s dutinami, vážka jasnoskvrnná a mochna bahenní. Po výkupu se o toto území bude starat pozemkový spolek Gallinago, který už podle webu sbírky pečuje o většinu cenných mokřadů v okolí.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě