Obce a lesníci vysazují po kalamitě druhově pestřejší a odolnější lesy. Obklopené lesy bývalo donedávna Jamné na Jihlavsku. Kůrovcová kalamita změnila region k nepoznání. Přesto se starosta Ľuboš Varhaník snaží vidět i na této situaci něco pozitivního. Nový les bude pestřejší a odolnější.
Situace v lesích byla jedna z prvních komplikací, které Ľuboš Varhaník v pozici hlavy obce na podzim 2018 řešil. „Měl jsem štěstí na lidi, se kterými jsem to mohl konzultovat. Podchytili jsme to za docela dobrých podmínek, vzali jsme to zčásti i se zeleným,“ připomněl.
Celý článek najdete v Žďárském deníku
Kouzelný les zmizel. Nový začíná růst (Žďárský deník)
Monitoring médií
- středa 1. červenec 2026
- Na papíře z Číny, ve skutečnosti z Ruska. Do Česka dál proudí sankcionované ruské dřevo (denikn.cz)
- „Lesy jsou po vedrech velmi náchylné k požárům. Všechny fondy Lesů ČR byly na čisté nule. Teď je prostor pro rozvoj podniku.“ – Josef Vojáček (xtv.cz)
- Liberec kvůli přívalovým dešťům chystá úpravy nad Lesním koupalištěm. Chce také zadržet vodu v krajině a zmírnit erozi (genus.cz)
- Oblíbenému přírodnímu koupališti chybí voda, v rybníku pod ním hrozí úhyn ryb (centrum.cz)
- Česko bude muset urychlit změnu hospodaření s vodou, míní hydrolog (ČTK)
- Urostlé a staré stromy získají v Plzni vlastní označení. Město chce jejich příběhy přiblížit veřejnosti (irozhlas.cz)
- Plameny u Blanska. Hasiči zvládli požár během několika minut (blanensky.denik.cz)
- Hrozí zákaz vstupu přírodní památce Stohánek (ceskatelevize.cz)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (ČTK)
- úterý 30. červen 2026
- Cenový vývoj kulatiny a řeziva (drevmag.com)














