České lesy čeká radikální proměna. Dosud dominantní smrky nemají vzhledem ke globálním klimatickým změnám zvláště v nižších polohách budoucnost, jejich místo patří listnáčům a dalším dřevinám. Kritici ale varují, že stát lesní revoluci brzdí.
Majitelé lesů na severní Moravě, ve Slezsku nebo na Vysočině s obavami vyhlížejí jaro, kdy z kůrovcem napadených smrků opět vyletí přezimující lýkožrouti a napadnou další stromy. Podle lesnického experta Aleše Erbera mohou být klidnější jen ti, kteří před lety dali na varování vědců a začali vytvářet odolnější lesy se stromy různých druhů, výšky i stáří. A jako pozitivní příklad jmenoval Městské lesy Jihlava. „Mnohým se ale do změn dlouho nechtělo. Kvůli tomu jsou dnes lesy zničeny suchem a kůrovcem," tvrdí Erber.
Podobně smýšlejí i někteří další vědci a experti, podle nichž v důsledku klimatických změn není možné do budoucna počítat se smrkem jako hlavní hospodářskou dřevinou. Smrk je typickým stromem chladnějších a vlhčích oblastí. „Ve středních a nižších nadmořských výškách není schopen odolávat nepříznivým vlivům, jako jsou dřevokazné houby, hmyz nebo vítr," upozornil Václav Hlaváč ze státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Pavel Baroch
Celý článek najdete v Týdnu.