Dřevní štěpka je hrdinou procesu zkapalňování biomasy a proměny na biopalivo. Může objev ovlivnit řepkový byznys?
Testovací jízdy na nové biopalivo
Laboratoře společnosti Unipetrol výzkumné vzdělávací centrum (UniCRE) z petrochemického holdingu Unipetrol vyvinuly biopalivo z dřevní štěpky. Testovací jízdy vozidel na tento pohon se uskutečnily v Praze. Firma uvedla, že jde o biopalivo takzvané druhé generace z odpadní biomasy, u kterého na rozdíl od současného metylesteru řepkového oleje nehrozí poškození motoru vozidla.
Nové biopalivo vzniká v laboratořích UniCRE v Chemparku Záluží u Litvínova v rámci inovačního projektu Comsyn v mezinárodním programu EU pro výzkum a inovace Horizon 2020. Projekt se zaměřuje na výrobu biopaliv druhé generace z odpadní biomasy, jako jsou dřevní štěpka a sláma. Ředitel úseku vývoje a inovací UniCRE Jiří Hájek řekl, že projekt Comsyn by měl být ukončen v roce 2021, na příští rok se plánuje ekonomické vyhodnocení. Cílem je získat palivo s cenou 0,8 eura (20,7 Kč) za litr, doplnil.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Jo, může se to ještě hodit.
https://kuhv.vscht.cz/files/uzel/0017043/809RKM3IObxWIVuhKL_gyGwFAA.pdf?redirected
Fajn jako nová technologie, ale u takovýchto sdělení chybí širší pohled.
ČR spotřebuje cca 6 milionů tun ropy za rok. Pro představu - úplné nahrazení dřevní štěpkou pro výrobu "bioropy" by bylo třeba nějakých 50 milionů plm dřeva/rok, přirůstá cca 20 mil plm/rok. Takže kolik štěpky na kolik "bioropy" - 2% z celkové spotřeby, či víc či míň?
Jako okrahový doplněk či vyřešení likvidace komunálního odpadu dobrý. Ale obávám se, že jako průmyslová velkovýroba zpracovávající biomasu, která z velké části měla končit jako zdroj humusu, povede k další degradaci půdy a devastaci krajiny.
Ale určitě na to budou dotace.
Ať žijí naše velké firmy ..
Jedna pod vedením Mze (LČR) už nám ukázala jak to ukázkově funguje