Pavla KOSÍKOVÁ, moderátorka
Už skoro miliardu korun vyplatilo ministerstvo zemědělství na kompenzacích za kůrovcovou kalamitu. Pro vlastníky lesů byla původně vyčleněna částka 2,5 miliardy, jenže zájem bude nejspíš větší. Dnešní debatu soukromých majitelů se zástupci resortu sledoval Daniel Zach. Pěkný podvečer, Danieli, bude ministerstvo částku navyšovat, anebo vlastníkům hrozí, že se na ně náhrady za škody v jejich lesích nedostanou?
Daniel ZACH, redaktor
Tak právě takové obavy dnes zaznívaly na setkání v Jihlavě, kde byli zástupci komory soukromých lesů, obávali se, že se nedostane na všechny a nebo když, takže u některých by mohly být ty kompenzace kráceny s tím, že zatím je ještě čas, řekněme, není plně vyúčtováno, termín pro podání žádosti je do konce února, v tuto chvíli ještě není plně vyčerpaná částka, ale předpoklad je, že se vyčerpá, že ty 2,5 miliardy nebudou stačit s tím, že ptali jsme se náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře, který má na starosti lesní hospodaření a ten nám řekl, že resort je připravený v takovém případě, až bude vyčísleno, jaký je ten převis, tak zajít potom na vládu a požádat o dokompenzaci ze státní rozpočtu, lesníkům kromě těch problémů s kůrovcovou kalamitou tento týden, na začátku tohoto týdne přibyly i problémy s větrnou smrští Sabina, Státní Lesy České republiky ty vyčíslily svojí škodu na 300 000 000 korun s tím, že ty škody, které vznikly potom na těch práv soukromých nebo obecních lesích, tak jak jsme se dnes dozvěděli, je ministerstvo zemědělství připravené také kompenzovat.
Patrik MLYNÁŘ, náměstek ministra zemědělství, ředitel sekce lesního hospodářství Ministerstva zemědělství
Bude také předmětem těch kompenzací pro období příštího roku, to znamená nejedná se o sčítání škod, ale zároveň už máme dotační titul, který se rozbíhá, který počítá i s úhradou části kompenzací spojenou s větrnou kalamitou Sabina.
Kompenzace kvůli kůrovcové kalamitě (ČT 1)
Monitoring médií
- pátek 20. únor 2026
- Staronový šéf Lesů ČR Josef Vojáček musí změnit kurz: Prioritou musí být zdravé lesy, nikoliv maximalizace zisku těžařských firem (TZ Hnutí DUHA)
- Pavel jmenuje v pondělí Červeného ministrem, řešili mj. jeho možný střet zájmů (ČTK)
- Krkonošský park čekají škrty, ohrožena jsou místa spjatá s cestovním ruchem (ČTK)
- Ředitel NP Šumava Pavel Hubený: Největší zastání má Šumava v lidech (denikreferendum.cz)
- Městský soud se musí již potřetí zabývat zásadami péče o NP Šumava, rozhodl NSS (ČTK)
- Dušan Utinek: A neuvěřitelné se stalo skutkem... (ekolist.cz)
- Přípletka černá (Herpotrichia nigra R. Hartig syn. Herpotrichia juniperi) (e-los.cz)
- I letos v létě mohou studenti lesnictví, krajinářství a vodohospodářství do Lesů na brigádu (lesycr.cz)
- Válka s divočáky pokračuje. Město motivuje myslivce zástřelným 3000 Kč za zvíře (plzenskadrbna.cz)
- čtvrtek 19. únor 2026
- Bývalý šéf Lesů ČR: Výsledky mé práce je třeba hodnotit s odstupem. Musel jsem být řádný hospodář (irozhlas.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraA taky Ostraváá!!! - kdo robí, zarobí. -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 2 dny"Samozřejmě vyprodukujete kvalitní dříví, které milují zpracovatelé ... -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 2 dny" Čekal jsem, že ten trend bude sílit, ale teď se to zase zhouplo k ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 2 dnyAlsol únor. Šílené ceny v dubu a modřínu pokračují. :cry ... -
Kandidátem na ministra životního prostředí je Červený, prezident se s ním sejde (ČTK)
, Před 3 dnyHned smutný úvod s vyjádřením Filipa Turka, že pan Červený ve funkci ... -
Národní parky mají přijít o značnou část příspěvků na hospodaření
, Před 4 dnyNa hospodaření? Na účelné vynakládání výrobních zdrojů? -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemJo, Slovinsko... :-) ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemChmmm, výsledky bídné... https://jzdrev.cz/aktualita/vyhodnoceni-drazebni-sezony-2026 ...













