HODONÍN Chrousti jsou zpravidla zdrojem nepříjemností, které přicházejí shora; každý, kdo vyrůstal na jižní Moravě, zažil, jak mu ze stromů padali za krk. Teď jdou v opačném směru: v písčitém podloží lesů na Hodonínsku se rozjelo podzemní drama. Na letošek připadá rojení ve čtyřleté vývojové fázi chrousta maďalového, který je pro jih Moravy typický. Broukovo nebezpečí je v ponravách, požírají kořenový systém stromů, které pak chřadnou a jsou ještě méně odolné vůči suchu. Kůrovec tak získal mocného spojence.
„Až do pololetí příštího roku žádné větší škody od chrousta, který se nyní rojí, nenastanou. Ale pak budou vznikat obrovské právě tím, že ponravy postupně požerou kořenový systém napadeného stromu," vysvětlil v rozhovoru pro Lidovky.cz Emanuel Kula z Mendelovy univerzity v Brně. Zatím se dávají dohromady propočty, co způsobily ponravy před čtyřmi lety, a tam jde účet k jednadvaceti milionům korun.
Celý článek najdete v Lidových novinách.
Komentáře
Už by chtělo, aby společnost prozřela a pokud výrazně dotuje zemědělství, které se i tak bez zadržování vody,poslední bašty živočichů a leckdy i zvířat neobejde, dotovala lesy cca 100 násobně, jinak to tu jako druh "homo sapiens" můžeme zabalit.
Uvědomte si prosím, že na poli vše během cca druhého roku napravíme, ale v lese jde o procesy dlouhodobé a zároveň většinou nevratné.
Lidí, kteří jsou ochotni obětovat pokrok, klid a blahobyt za cenu dřiny v lesích výrazně ubývá a při takovémto přístupu našich vládců, dále ubývat bude.