logo Silvarium tisk

Přemnožení kůrovce spouští v lese řetězovou reakci, když má hlad nevybírá si. „Stále častěji se stává, že když brouci v porostu vyhubí všechny dostupné smrky, pustí se i do jiných druhů stromů," říká Petr Doležal, odborník na kůrovce z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

* Kůrovec a smrk spolu žijí od nepaměti. Jak toto soužití funguje, když nejsou přemnožení?

V době, kdy je jeho populační hustota nízká, mladí brouci vylétnou a hledají oslabené stromy. Ve zdravém lese je takových stromů málo, proto se za chemickým signálem z jednotlivých oslabených stromů šíří na větší vzdálenost a také více směry. V porostu pak vidíme sem tam uschlý strom, navíc mnoho brouků cestou uhyne. Navíc jich ke stromu nemusí dorazit dost na to, aby ho zahubili. V terénu jsem viděl opakovaně stromy, které byly kůrovcem napadeny několikrát a přežily.

* Jak dochází k tomu, že se kůrovec přemnoží?

Když je porost například suchem poškozen plošně, vnímají ho brouci jako kořist celý, nerozptýlí se tolik a méně jich uhyne. Z jednoho stromu se vytvoří skupina uschlých stromů, která je označována jako kůrovcové „kolo" nebo „oko". Pokud se stromy nezlikvidují dříve, než z nich kůrovec vylétne, je zaděláno na velké problémy. Kůrovců je totiž pak už tolik, že jsou schopni překonat i obranu zdravých stromů.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě