logo Silvarium tisk

Minulý rok byl nejteplejší v historii celého světa, letošní únor byl o 7,6 °C teplejší, než normálně v Brně bývá. Čím dál tím více dochází k velkým výkyvům teplot, jeden týden teploty stoupají ke 30 °C a druhý zase padají pod 10°C. Příroda se ze zimního spánku probudila mnohem dříve. Časové okno, kdy úrodě hrozí, že zmrzne, se prodloužilo ze dvou týdnů na čtyřicet dní. Ve zvýšení teploty o 2 °C oproti 60. létům 20. století leží i příčiny změny rozložení srážek a také dřívějšího začátku jara. „To je problém i proto, že rostliny začínají svůj růst a s ním spojený odběr vody mnohem dříve a pokud vegetace začne čerpat vodu dříve tak i v půdě dříve dojde. Nehledě na vyšší ohrožení plodin vegetačními mrazy,“ říká Zdeněk Žalud, z Mendelovy univerzity v Brně.

Celý rozhovor najdete zde

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě