logo Silvarium tisk

Karpaty zaujímají východní část Moravy a Slezska. Bohatstvím chráněných druhů se jedná o jednu z nejvzácnějších oblastí naší přírody. Odpovídá tomu i nové členění Karpatské oblasti, které už nevychází jen z geomorfologického členění. Nový průběh hranice popisuje entomolog a lesník Otakar Holuša z Mendelovy univerzity.

Dosavadní vymezení Karpatské oblasti podle Holuši vycházelo pouze z geomorfologického členění. „Nebylo proto vhodné pro hodnocení živých složek ekosystémů, popřípadě lesnické hospodaření či hodnocení krajinného rázu,“ vysvětluje odborník.

Hlavním důvodem pro nové vymezení Karpatské oblasti je podle něj respektování nejnovějšího komplexního členění květeny a zvířeny na území České republiky. Cílem je také zachovat celistvost oblasti a odstranit několik přerušení, neboli takzvaných disjunkcí.

„Výhody pro hodnocení lesních ekosystémů a lesní hospodářství spočívá především v tom, že převážná část hranic je totožná s hranicemi přírodních lesních oblastí. Toto členění je ostatně používáno v lesním hospodářství a je taktéž legislativně zakotveno,“ zdůrazňuje odborník.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+4 # Starý 2022-01-24 09:57
Skvělé, založme jen pár oblastí . byť chráněných a jinde již nic.

JEN ABY TO NEDOPADLO JAKO SE SMRKEM....

Česko byla také jen taková oblast a dnes...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě