Hradní jubilant Vratislav Mynář si určitě představoval přípravy na svůj slavnostní den úplně jinak. Poté, co vyšetřovatelé ve středu ráno zadrželi jeho podřízené z lánské lesní správy, se však i on musí připravit na dotazy policistů. Jedním ze dvojice obviněných je totiž jeho přímý podřízený, ředitel lesní správy Miloš Balák. Už včera ráno vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová oznámila, že jednoho z trojice zadržených v této kauze policie propustila.
Zbylí dva – ředitel Balák a dosud neznámý zaměstnanec kladenské stavební společnosti Energie – čelí obvinění z manipulací tendrů. Ve vazbě neskončil nakonec nikdo, všichni jsou vyšetřováni na svobodě. Společnost Energie, která patří mezi pětadvacet největších stavebních společností v Česku, od lánských lesů získala zakázku za necelých sedmdesát milionů korun na zpevnění okolí nádrže Klíčava. Právě o ni se detektivové intenzivně zajímají.
Diskrétní schůzky v oboře
Podle Lidových novin byla ke konspirativním schůzkám mezi podezřelými hojně využívána právě Lánská obora. Konkrétně oblast, ve které není možné zachytit mobilní signál a bylo zde možné hovořit bez obav z policejních odposlechů. Mezi místa, která se policii naopak podařilo delší dobu odposlouchávat, měla patřit kancelář ředitele Baláka. Toho si před čtyřmi roky na Hrad přivedl právě hradní kancléř Mynář. Podle zdroje MF DNES obeznámeného s děním kolem hradní kanceláře, se tak stalo na základě doporučení prezidentova šéfporadce Martina Nejedlého. Sám Nejedlý na dotaz MF DNES ohledně Balákova příchodu nereagoval.
Muži z jihu
Na středeční akci v Lánské oboře se podíleli detektivové z jižních Čech. Svědčily o tom i espézetky na policejních autech u zásahu v Lánech.
Na jihu Čech Miloš Balák dříve působil. Konkrétně ve firmě Lesy Hluboká nad Vltavou. Spolu s ním zde vykonával manažerskou pozici i Eduard Gaisler – Balákova pravá ruka a muž, kterého nyní policie v kauze lánských lesů mimochodem také zadržela.
Hlubocká firma je dnes v úpadku a její byznys provázely značné kontroverze, především kolem zakázek, které společnost s utajenými majiteli získávala od státních Lesů ČR. Okolnosti jejího krachu proto před pěti lety začaly zajímat budějovické krajské státní zastupitelství.