logo Silvarium tisk

Kůrovcová kalamita v okrese Bruntál dosáhla už takových rozměrů, že se tyto problémy řeší až na parlamentní půdě. Ví ministerstvo zemědělství, co se u nás děje?

Dřevorubci padají vysílením a těžké kamiony s kládami zničily kilometry silnic i lesních a polních cest.
Smrkového dřeva je na trhu přebytek, cena klesá a vyváží se jako nezpracovaná surovina. Dělají ministerstvo zemědělství a Lesy ČR opravdu všechno, co je v jejich silách?

Na to se ptají starostové postižených obcí i poslanci parlamentu ve svých interpelacích.

Nejhorší situace je na Moravě a ve Slezsku

„Extrémně se zvýšil pohyb nákladní automobilové dopravy, která odváží napadané dříví z lesa. Nejhorší situace je na severní Moravě a ve Slezsku, kde došlo vlivem extrémního počasí k nárůstu kůrovcových těžeb. Jako kritickou vnímám situaci v okresech Bruntál, Olomouc, Opava, Vsetín, Nový Jičín, Šumperk a Frýdek-Místek," informoval písemně ministra zemědělství poslanec Martin Kolovratník (ANO), který je předsedou hospodářského výboru.

Proč nevyslyšeli starosty?

Kolovratník se osobně setkal se starosty obcí v epicentru kůrovcové kalamity, kde nestačí sčítat škody od těžební techniky a kamionů.
„Informace, které jsem obdržel, mě nepříjemně zaskočily. Těžká těžební a přepravní technika Lesů ČR a jejich smluvních partnerů devastuje krajské, obecní í soukromé komunikace. Se starosty obcí nikdo nekomunikuje. Lesy ČR se vymlouvají, že se jedná o problém jejich dodavatelů. Dodavatelské firmy se odvolávají na Lesy ČR, které je poptaly. Starostové několikrát oslovili nejen Lesy ČR, ale i Ministerstvo zemědělství s prosbou o pomoc. Nebyli vyslyšeni a jejich problém nikoho nezajímá," upozornil Kolovratník ve své interpelaci na nerovné postavení zoufalých starostů.

V okrese Bruntál jsou mluvčími nespokojených obcí starosta Holčovic Pavel Šprinz, starosta Hošťálkov Tomáš Gronkowiec a starosta Jindřichova Vlastimil Adámek, kteří požadují jasné garance, kdo a jak bude řešit škody způsobené vývozem dříví z našich lesů. Krajský úřad Moravskoslezského kraje jim nedokázal odpovědět ani na to, proč ještě nebyl v nejpostiženějších oblastech vyhlášen kalamitní stav.

Poslankyně Olga Havlová (Úsvit) pochází z Jindřichova, kde rovněž mizí před očima lesy napadené kůrovcem. Ji zase zajímalo, proč se dřevo vyváží do zahraničí nezpracované . „Jsem nemile překvapena smutnou skutečností, že Česká republika je dlouhodobě největším exportérem surového dříví na světě, tedy suroviny bez přidané hodnoty. Tento trend je vizitkou naší hospodářské politiky," vzkázala Havlová ve své interpelaci ministrovi zemědělství.

„Stát nejenže nevytváří podmínky, naopak brání v některých případech svou neschopností zajistit trhem požadovaný certifikát" upozornila Havlová ministerstvo, že podceňuje certifikaci FSC. Ten odběratelům garantuje dřevo z šetrně obhospodařovaných lesů. Podle Havlové se bez tohoto certifikátu čeští zpracovatelé dřeva dnes už neobejdou.

„Do jaké pozice dostává stát naše domácí zpracovatele, kteří jsou nuceni dřevo s certifikací dovážet ze zahraničí, protože v České republice jsou certifikována pouze dvě procenta výměry lesů? Tedy na jedné straně dřevo vyvážíme a na druhé straně ho dovážíme. Nad tím zůstává rozum stát," upozornila Havlová na další aspekt exportu a importu dřeva.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě