Název: Kalamitu musíme zvládnout do půli září
Zdroj: Právo
Datum: 29.05.2007
Autor: Václav Tuček
Rubrika: Trhy & ekonomika
GENERÁLNÍ ŘEDITEL SPOLEČNOSTI LESY ČESKÉ REPUBLIKY JIŘÍ HOLICKÝ:
* Co se děje s našimi lesy, zajímá nejen v souvislosti s nedávnými polomy snad každého. Tedy jak si nyní stojíte při výběrových řízeních na těžbu v nich?
Lesy ČR vyhlásily práce na druhé pololetí letošní roku, které odpovídají zbytkovým úkolům, souvisejícím s potřebou likvidace kalamity po orkánu Kyrill. To souvisí i se zadáním pro pěstební práce a ochranu lesa. Zadání těchto zakázek je na každou územní jednotku samostatné, protože úkoly související s likvidací kalamity jsou velmi nevyrovnané. Dále jsme si chtěli zkusit model, že dokážeme vypsat výběrová řízení i jiným způsobem. Máme ověřeno, že nový způsob zadávání zakázek není v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Rovněž stále nejsou vyjasněny otázky platnosti či neplatnosti smluv z výběrových řízení z let 2004-5. A nový systém nám umožňuje větší variabilitu při ukončení výběrového řízení nebo jeho prodloužení.
* Co z toho je nyní nejdůležitější?
Začátkem týdne bylo ukončeno otevírání obálek pro otevřená zadávací řízení na provedení lesnických činností, které bylo naprosto transparentní. Zúčastnění pozorovatelé konstatovali, že vše bylo v pořádku. Výsledky řízení budeme postupně zveřejňovat na našich internetových stránkách. Nyní pracují hodnotící komise. Při nerespektování podmínek lesního hospodářství ze strany zákona o veřejných zakázkách naším jediným rozhodujícím kritériem bohužel bude cena. To říkám proto, že pro takto krátkou dobu nejsme schopni přidat další hodnotící kritéria. Podnikatelé už z dříve zrušených trendů říkali, pokud je určujícím kritériem cena, je řízení naprosto transparentní. Řídili jsme se jejich obecným názorem a přiklonili se k této variantě.
* V posledních měsících zamíchala představami o budoucí těžbě dřeva jako s kartami ničivá vichřice. Jak to nyní vypadá s likvidací polomů a jak to ovlivňuje tendry?
Kalamita vždy ovlivňuje jakékoli řízení, protože její následky musíme ze zákona přednostně zpracovávat. Z Kyrilla jsme měli pět miliónů kubíků dřeva, v minulých týdnech nám popadalo zhruba půl miliónu nových kubíků. Přirozeně že kalamitní těžba má vliv na celkovou výši těžeb. K větrné pohromě je nutno připočítat těžbu, která se týká ochrany lesa proti kůrovci. Zatím jsme pro letošní rok kalkulovali řádově s těžbou ve výši 7400 tisíc kubíků, ale myslím si že v důsledku likvidace kalamity a ochrany před kůrovcem toto číslo budeme nuceni překročit.
* Věřme, že to do budoucnosti nepoznamená stav našich státních lesů...
U státních lesů se dlouhodobě těží 7,5 až 8 miliónů kubíků dřeva ročně. Takže z tohoto pohledu budeme i letos ve vyrovnané bilanci.
* Nové tendry se budou týkat jen těžby po likvidaci kalamity?
Máme dvojí tendry. Ten, který byl nyní skončen, je pouze do konce letošního roku. V příštích dnech budeme vypisovat střednědobou zakázku na období tří let a tam jsou plánovány všechny práce, které přináší lesnická činnost.
* Lesnické společnosti jistě mají s likvidací polomů práce nad hlavu. Stihnou vše do konce roku?
Předpokládám, že to stihnou, a chceme pro to udělat maximum. Polomy na některých územích v ČR budou zpracovány podle zákonných lhůt, tedy do poloviny roku. Ale existují území, jako například Nové Hrady v jižních Čechách, kde to stihnout nelze. Tam máme povolenou výjimku do konce letošního roku. Pro nás je v souvislosti s nebezpečím rozvoje kůrovců zásadní, abychom likvidaci stihli nejpozději do poloviny září.
* V poslední době proběhla v médiích informace společnosti CE Wood, že by bylo pro stát ekonomicky výhodnější, kdyby státní lesy spravovaly soukromé společnosti. Jaký je váš názor?
Pronájem státního lesa je zákonem zakázán. Musela by se změnit legislativa. Podnikatelská společnost je určena k tomu, aby tvořila zisk. Jestliže soukromá společnost tvrdí, že státu přinese více než jeho nynější správce, a ještě bude mít svůj vlastní zisk, představuje to pro mne velmi nevyvážený postoj. Troufám si tvrdit, že žádný odpovědný vlastník lesa si nedovolí pronajmout svůj majetek a nebude svoje dříví prodávat, jak se říká, nastojato. To vše se nakonec vždy odrazí ve stavu lesa. K tomu máme my, lesníci, přirovnání, že pronájem lesa je totéž, jako by si majitel pohřebního ústavu pronajal nemocnici.
Monitoring médií
- středa 4. březen 2026
- V Poslanecké sněmovně se diskutovalo o chráněné krajinné oblasti Krušné hory (aopk.gov.cz)
- Stromy v kondici. V Beskydech budují sítě zasakovacích jam, které udrží vodu v krajině (irozhlas.cz)
- Vaše zkušenosti s OPRL jsou důležité – podělte se o ně (agronavigator.cz)
- V Kloboucké lesní se specializují na výrobu dřevěných konstrukčních hranolů (reportazezprumyslu.cz)
- Fotosoutěž Obrazy lesa pokračuje jarní etapou (cesles.cz)
- Šedesát let změn evropské vegetace mapuje jedinečný výzkum koordinovaný ČZU (zivauni.cz)
- Žádné tablety nebo mobily. Děti v lesní školce si vyhrají s větvičkami i šiškami (impuls.cz)
- úterý 3. březen 2026
- VLS otevírají registraci na národní dřevorubecký šampionát (vls.cz)
- Požár klestí u Vítanova zaměstnal několik hasičských jednotek (ihlinsko.cz)
- Více než 110 odborníků debatovalo v Jihlavě o lesích, novele zákona i rychlejším procesu poskytování dotací (kr-vysocina.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraZbiroh ? https://www.woodauction.cz/public/files/dokumenty/05_2526_Vyhodnoceni_drazby_Zbiroh.pdf?6 ... -
VÚLHM: Dočasné odlesnění způsobené kůrovcovou kalamitou nevede k vysychání krajiny
, Před 2 dny"VÚLHM: Dočasné odlesnění způsobené kůrovcovou kalamitou nevede k ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 4 dnyZajímavý, že nejvyšší průměr má letos Štětín - lze-li věřit Lasům ... -
Šumavský národní park letos zřejmě zruší 15 pracovních pozic, šest procent stavu (ČTK)
, Před 5 dny„Ale musíme si uvědomit, že se vytěžený objem snižuje, protože kůrovcového ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 5 dnyA slovinské Pameče ... -
Nová certifikovaná metodika VÚLHM usnadní volbu přípravných dřevin při obnově kalamitních holin
, Před 6 dnyA jedna vhodná dřevina na živná stanoviště - hybridní ořešák, kdyby ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 6 dnyA absolutní evropská špička / mimo Francii / - klasická Porýní-Falc ... -
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, Před 6 dnyOsobně jsem pro, vykročeno správným směrem. Bohužel pouze výhybka ...













