logo Silvarium tisk

Těžba dřeva v lesích u Šternberka na Olomoucku letos kvůli kůrovcové kalamitě výrazně vzrostla. Dřevorubci v lesnatých kopcích nad Šternberkem poslali k zemi už dvojnásobné množství smrků, než s kterým počítal celoroční plán. Na holinách budou později místo smrků vysazeny jiné dřeviny, jež kůrovci odolají. Těžba roste v celém Olomouckém kraji a správci lesů se potýkají s problémy při prodeji dřeva, na trhu je ho nadbytek a cena klesá.
Správce šternberských lesů Oldřich Hlavatý řekl, že zatímco plán počítá v lesích města s roční těžbou 2600 metrů krychlových dřeva, loni dřevorubci nakonec pokáceli stromy o objemu 4570 metrů krychlových. Letos do konce srpna bylo kvůli kůrovci v lesích nad Šternberkem odtěženo 5600 metrů krychlových dřeva. Do konce letošního roku by pak mělo být v městských lesích pokáceno ještě zhruba tisíc metrů krychlových dřeva.
Podle vedoucího odboru životního prostředí šternberské radnice Antonína Kostrůnka se situace znovu zhoršila v posledních dvou měsících. „Schnutí se nám opět rozjelo ve velkém. Bojujeme jako všichni ostatní vlastníci lesů v Nízkém Jeseníku. Dva roky se nám účelně dařilo brzdit takzvanou kůrovcovou kalamitu, v letošním roce to však vygradovalo. Toto nepamatujeme," uvedl Kostrůnek. Na vzniklé holiny budou vysázeny jiné druhy stromů. „Vracíme původní druhy dřevin. Níže dub, výše buk, různé kombinace, jedle, meliorační a zpevňující dřeviny. Smrk v některých lokalitách nevysazujeme vůbec. Biodiverzita prostředí se tím jednoznačně zlepšuje. To však oceníme až za 30 let Současný pohled na prázdná místa je místy šokující," řekl.
Už loni v Olomouckém kraji vzrostla těžba dřeva kvůli kůrovcové kalamitě meziročně o třetinu na více než dva miliony metrů krychlových. Olomoucký kraj ve srovnání s ostatními regiony vykázal nejvyšší nahodilou těžbu, která zahrnuje odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci.
Kůrovcová kalamita postihla hlavně rozlehlé lesy ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá a okolí Zasaženy jsou i lesy na severu Olomoucka Správci proto výrazně zvýšili těžbu dřeva, aby zabránili šíření kůrovce, který se v posledních letech přemnožil kvůli nebývalé suchému počasí.
Podle předsedy představenstva Lesů města Olomouce Petra Navrátíte se těžba loni kvůli kůrovci zvýšila už třetím rokem. Výše nahodilých těžeb byla ve srovnání s plánem dvojnásobná. Těžba kůrovcového dřeva má nepříznivý dopad na hospodaření v lesích. „Bohužel zvýšené množství vytěženého dříví a jeho přetlak na trhu přináší problém s jeho prodejem, protože pily nejsou schopny na zvýšené množství nabízeného dříví zareagovat" upozornil Navrátil, podle kterého je kvalita dřeva horší a výkupní cena nižší. Správci lesů navíc budou muset v příštích letech zvýšit investice do zalesnění oblastí zasažených kůrovcem a polomy.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě