MARIÁNSKÉ LÁZNĚ Lesy České republiky plošně kácí u Lesního pramene zdravé stromy. A navíc na pozemcích města. Takové informace se objevily na posledním jednání městských zastupitelů. Zpráva vyvolala bouři nevole. Řada obyvatel vystoupila před zastupiteli s emotivními projevy, kterými likvidaci parčíku odsoudila. Kácení se nelíbilo ani samotným zastupitelům. Mnozí z nich poukazovali na to, že lesopark v okolí města nese statut terapeutické krajiny a plošné kácení proto v této lokalitě není vhodné.
„Nakonec se ukázalo, že Lesy ČR řádně o zásah požádaly, zdůvodnily jej a náš odbor životního prostředí jim k tomu dal dobrozdání. Stromy bylo třeba vykácet, protože některé byly přestárlé, jiné napadené. Podle odborníků nebyla možná selektivní těžba. Lesy proto přistoupily k plošnému vykácení všech dřevin," vysvětlil mariánskolázeňský starosta Martin Kalina.
Ten vyvrátil i spekulaci, že se kácelo na městském. „To nebyla pravda. Když jsme si nechali geodeticky tu naši cestu zaměřit, vyšlo z toho, že ani jeden pokácený strom nerostl na městském. Všechno bylo na pozemcích Lesů ČR," uvedl Kalina.
Podle jeho slov si radnice vymínila, že majitelé pozemků ve městě a v okolí budou radnici podrobně informovat o jakémkoli větším kácení. A spolupráce už funguje.
Lesy České republiky radnici oznámily další kácení náletů v zadní části této lokality, kde padnou i dva vzrostlé buky. „Ty jsou však podle posudku dendrologů napadené dřevokaznou houbou," řekl starosta s tím, že celý vykácený parčík se ještě letos opět zazelená.
„Máme od Lesů ČR oficiální stanovisko ke způsobu zalesňování toho prostoru. Všechno bude tak, jak to bylo před kácením. Dokonce dojde k výsadbě stejných druhů dřevin. My jsme si vymínili, že samotná alej vedoucí k prameni bude osázena vzrostlými stromy o obvodu kmene minimálně 16 cm," dodal starosta Kalina.
Kácení u Lesního pramene provázely dohady (MF Dnes)
Monitoring médií
- pondělí 23. únor 2026
- MŽP připravuje legislativní úpravy pro ochranu přírody a ovzduší (ČTK)
- Pavel dnes jmenuje kandidáta Motoristů Červeného ministrem životního prostředí (ČTK)
- Nejbližší priority Červeného v čele MŽP budou NZÚ a akcelerační zóny (ČTK)
- Červený je ve vysoké politice nováčkem, poslancem je od loňských voleb (ČTK)
- Až Motoristé uvidí lesy Šumavy, postoj změní, míní ředitel národního parku (seznamzpravy.cz)
- K. Vary chtějí letos dokončit přípravu ekocentra u hájenky v Tuhniccích (ČTK)
- Na Jedlové hoře začala obnova lesa, vydejte se jinudy (lesycr.cz)
- V krajině chybějí staré stromy. Ptáci nemají kde hnízdit (novinky.cz)
- pátek 20. únor 2026
- Staronový šéf Lesů ČR Josef Vojáček musí změnit kurz: Prioritou musí být zdravé lesy, nikoliv maximalizace zisku těžařských firem (TZ Hnutí DUHA)
- Pavel jmenuje v pondělí Červeného ministrem, řešili mj. jeho možný střet zájmů (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 2 dnyA taky Ostraváá!!! - kdo robí, zarobí. -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 4 dny"Samozřejmě vyprodukujete kvalitní dříví, které milují zpracovatelé ... -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 4 dny" Čekal jsem, že ten trend bude sílit, ale teď se to zase zhouplo k ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 4 dnyAlsol únor. Šílené ceny v dubu a modřínu pokračují. :cry ... -
Kandidátem na ministra životního prostředí je Červený, prezident se s ním sejde (ČTK)
, Před 5 dnyHned smutný úvod s vyjádřením Filipa Turka, že pan Červený ve funkci ... -
Národní parky mají přijít o značnou část příspěvků na hospodaření
, Před 6 dnyNa hospodaření? Na účelné vynakládání výrobních zdrojů? -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemJo, Slovinsko... :-) ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemChmmm, výsledky bídné... https://jzdrev.cz/aktualita/vyhodnoceni-drazebni-sezony-2026 ...













