logo Silvarium tisk
Marcela Augustová, moderátorka, moderátorka

Kůrovcová kalamita kolem ledovcových jezer na Šumavě vrcholí. Za dva roky tam vykáceli skoro 100 000 stromů, lýkožrout se začal šířit z bezzásahových oblastí. Podle správců Chráněné krajinné oblasti podpořilo zkázu i letošní sucho.

Zdeněk Mlnařík, redaktor

Takhle vypadalo okolí Čertova jezera v roce 2021 a takhle vypadá dnes. Napadení kůrovcem je na první pohled vidět i na jezerní stěně. Tyhle záběry od sebe dělí sedm let. Od začátku letošního roku tady lesní správa vytěžila a odvezla přes 30 000 m3 dřeva. Ale stihla to o měsíc dřív než vloni.

 

Petr Najman, lesní správce, Železná Ruda,lesní správce, Železná Ruda

Hraje to v tom roli, protože kůrovec, kterej se vlastně nestihne připravit na tu další sezónu, tak další sezónu potom nemůže vyletět. Tady v těhle podmínkách to bývá někdy od polovičky května do začátku června.

 

Zdeněk Mlnařík, redaktor

Některé paseky jsou v těsné blízkosti sjezdovek, z toho mají teď před zimní sezónou obavy provozovatelé areálů. Stromy totiž vytváří bariéru před teplým vzduchem. Oblasti plné suchých stromů musí mnohem častěji hlídat hasiči národního parku. Riziko požáru tu hrozí i mimo letní období.

 

Petr Šrajl, velitel SDH NP Šumava

Je to jedna velká proměná, jsou to bouřky, je to zapálení od blesku a nebo zapálení z důvodu neopatrnosti, nedisciplinovanosti návštěvníků.

 

Zdeněk Mlnařík, redaktor,redaktor

Kůrovec se začal šířit do hospodářského lesa z bezzásahových oblastí v blízkosti jezer, podle správy parku je na vině víc faktorů, včetně letošního sucha.

 

Silvie Havlátková, vedoucí odboru ochrany přírody, CHKO 

Smrk je mělce kořenící dřevina, která potřebuje samozřejmě hodně vody, když hodně vody, mízu, dokáže se bránit proti kůrovci.

 

Zdeněk Mlnařík, redaktor,redaktor

Masivnímu šíření kůrovce chce v budoucnu lesní správa zabránit výsadbou stromů, které škůdcům odolávají. Jen kolem jezer bude 30 000 jedlí a 80 000 buků.

 

ČT 1

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě