Kraj Moravskoslezský
MARKÉTA RADOVÁ
„Z pohledu ochrany přírody není důvod, proč investovat do vzniku Národního parku Jeseníky,” myslí si šéf krajského ředitelství Lesů ČR Frýdek-Místek Jiří Silvestr.
Můžete zdůvodnit svůj názor?
Není důvod, proč by se navržená oblast potenciálního národního parku měla v budoucnu chránit jinak než dnes, protože už teď je ochrana toho území dostatečná -nachází se na něm národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, první i druhá zóna ochrany CHKO, což jsou režimy ochrany srovnatelné s národním parkem.
Představuje park pro navržené území nějaké riziko?
To je těžké posoudit. Potenciální riziko je v nevratnosti některých rozhodnutí o řízení parku. Když někdo rozhodne, že se nebude zpracovávat kůrovec a území bude ponecháno samovolnému vývoji, tak to vzhledem k faktu, že v Jeseníkách převažují smrkové lesy, může znamenat obrovský průšvih až katastrofu.
Jak se díváte na umožnění likvidace kleče v nejcennějších oblastech Jeseníků?
Problém by byla plošná likvidace borovice kleče, k níž není důvod. Je nutné říct, že už nyní máme se Správou CHKO Jeseníky dohody, které umožňují jistou míru likvidace kleče. Umíme si představit, že by se část porostů borovice kleče odstranila, ale v žádném případě to nelze dělat plošně.
Ale v nejcennějších lokalitách hor kleč ohrožuje vzácné druhy. Ale je možné, že právě v nejcennějších lokalitách bude snaha kleč zachovat. My si umíme představit, že se dohodneme na vybraných místech, kde bude kleč odstraněna, ale blíže bych je nespecifikoval.
Takže dle vás na dnešní ochraně území není nutné nic měnit.
Určitě ne. Nyní se k veškerému hospodaření v území vyjadřuje CHKO, s níž musíme konzultovat každý náš krok.
Monitoring médií
- čtvrtek 25. červen 2026
- V Č. Švýcarsku platí vysoký stupeň nebezpečí požáru, lidé mohou jen na stezky (ČTK)
- Lesy Českého Švýcarska před kůrovcovou kalamitou a po ní na srovnávacích fotografiích (medium.seznam.cz)
- Hasiči bojovali nad ránem s požárem chaty i lesa (hasicovo.cz)
- Voda z Moravy pomáhá zmírnit sucho v lese u Hodonína (lesycr.cz)
- Nová přírodě blízká opatření pomohou krajině zadržet vodu i lépe odolávat suchu (hustopece.cz)
- středa 24. červen 2026
- Hnutí Duha podalo žaloby na Macinku a Turka kvůli údajně poškozujícím výrokům (ČTK)
- V parku České Švýcarsko platí kvůli nebezpečí požáru zákaz vstupu do lesa v noci (ČTK)
- Spor o požár v Českém Švýcarsku pokračuje, chalupáři s verdiktem nesouhlasí (decinsky.denik.cz)
- Požár lesa na Pardubicku. Na místo vyjela i velkokapacitní cisterna (pardubicky.denik.cz)
- V Brně a okolí hrozí požáry. Meteorologové vyhlíží také extrémní vedra (brnensky.denik.cz)
















