Jmelí podle křesťanské tradice přináší štěstí a splněná přání. Symbol Vánoc, který má i léčivé účinky, je ale také obávaným parazitem, který už napadl v Moravskoslezském kraji desetitisíce stromů.
„Jmelí se daří dobře, bohužel. Vyskytuje se v celém kraji s výjimkou Rýmařovska a severní části Bruntálska. Nejvíc ho je na solitérních stromech v krajině, v alejích nebo sadech. V lese jen omezeně na okrajích. Z krajiny prostupuje do měst. Také v Ostravě se dostává od okrajů do sídlištní a parkové zeleně," přiblížila dendroložka z Agentury ochrany přírody a krajiny Eva Mračanská.
„Víme, že jej roznášejí bobuložraví ptáci, ale proč více na Moravě a jen velmi okrajově v Čechách, to je zatím záhadou," podotkla.
Jmelí odebírá stromům důležité minerální látky, bez nichž usychají. Dřeviny se pak často musí nechat pokácet, jako je tomu třeba v Příboře.
„Alej u starého hřbitova se nám už nepodařilo zachránit. Jmelí vysálo deset mohutných lip, které teď budeme muset nechat vykácet. Chceme to stihnout ještě do konce roku, abychom na jaře mohli vysadit nové stromky," uvedla Andrea Nováková z odboru rozvoje města, které ročně do ošetření stromů proti parazitům investuje desítky tisíc korun.
Jmelí se musí totiž odborně vyřezávat. „Ze zkušeností víme, že účinná je jen tato metoda, například chemické postřiky vůbec nepomohly," zmínila mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.
Nestačí ani jmelí trhat nebo vylamovat. „Z pohruživých kořínků, takzvaných haustórií, pak vyroste ještě větší počet nových keříčků jmelí. Často pak ze stromů zbudou jen kostry s krátkými pahýly místo větví," doplnila dendroložka. V Odrách trpí lípy, jabloně i javory
Krajský úřad před několika týdny vydal jakýsi manuál pro majitele napadených stromů, kde je popsáno, jak stromy nechat ošetřit, popřípadě kdy už přistoupit ke kácení. „Nechali jsme prořezat několik napadených lip u fotbalového hřiště. Snad to pomůže," doufá starostka Zbyslavic Regina Vřeská.
Dlouhodobý problém s přemnoženým jmelím řeší i v Odrách.
„Místní dřeviny decimuje už přes 15 let. Jedná se o tisíce napadených stromů. Nejvíce jsou postiženy lípy, jabloně, javory, a topoly. Jedna z teorií vyslovuje možnou souvislost mezi výskytem jmelí a zhoršenou kvalitou ovzduší. Stromy jsou tak dlouhodobě oslabeny a k parazitům náchylnější," potvrdil referent ochrany přírody a krajiny městského úřadu Odry Petr Lelek.
I zde tak musí často napadené stromy pokácet. „Jedná se zejména o ty kolem vodních toků," přiblížil Lelek.
Že jmelí není problémem v celém Česku, dokládá předvánoční zájem jeho sběračů z různých konců země.
„Zrovna minulý týden jsme vydávali vyjádření s pravidly pro sběr jmelí sběračům z Karlových Varů i z Pardubic. U nich jmelí neroste. Sběrače poučujeme, jak jmelí sbírat, aby nedocházelo k poškozování stromů a aby se nemnožilo. Pokud je sběr prováděn ohleduplně, vlastníci napadených stromů tuto pomoc vítají," uzavřel Lelek.