logo Silvarium tisk

V Jihočeském kraji bylo na přelomu let 2023 a 2024 na ploše přes 2000 kilometrů čtverečních 343 zvláště chráněných území. Jejich celková rozloha byla 21,4 procenta z celkové výměry kraje a mezi kraji byl její podíl pátý nejvyšší. Největší plochy zaujímají chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava, Třeboňsko nebo Blanský les. V posledních letech se maloplošná chráněná území na jihu Čech rozrostla o 11 lokalit. Loni nové chráněné území v kraji nepřibylo. Letos by mělo vzniknout u Českého Krumlova v oblasti kopce Ptačí hrádek. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu a Jihočeského kraje.

V loňském roce došlo pouze k přehlášení u devíti oblastí. To znamená, že už tam byla přírodní památka nebo rezervace a došlo k úpravě zřizovacího předpisu, protože obsah už neodpovídá současným normám, jsou tam jiné předměty ochrany, území je třeba upravit apod.,“ řekl vedoucí Oddělení ekologie krajiny, vodního hospodářství a NATURA 2000 na krajském úřadě Milan Vlášek. Šlo například o Zábrdskou skálu nebo Pančice na Prachaticku a Mutenskou oboru na Jindřichohradecku. Aktuálně je před dokončením správního řízení vznik přírodní památky Ptačí hrádek u Českého Krumlova o rozloze 24 hektarů, kde se nachází významné lesy a byliny, dodal Vlášek.

Velkoplošná chráněná území na jihu Čech tvoří CHKO Šumava, Třeboňsko a Blanský les s rozlohou 1 641 kilometrů čtverečních a částí Národního parku Šumava o výměře 340 kilometrů čtverečních.

Mezi 339 maloplošných chráněných území o rozloze 171 kilometrů čtverečních patří 17 národních přírodních památek, například Hojná voda, Prameniště Blanice, a deset národních přírodních rezervací, například Velká Niva, Žofínský prales. Vrbenské rybníky u Českých Budějovic, Dívčí kámen nebo Borkovická blata patří mezi 113 přírodních rezervací. Do 199 přírodních památek se řadí například Kadovský viklan nebo Židova strouha.

V letech 2022 až 2023 se jihočeská maloplošná chráněná území rozrostla o 11 lokalit. Naopak byla zrušena jedna přírodní památka, Lhota u Dynína. V roce 2022 bylo vyhlášeno sedm přírodních památek, a to Rybník Motovidlo v okrese České Budějovice a dalších šest na Jindřichohradecku, kde to byly rybníky Walden, Mnišský, Osika, Rybník Růže, Vosecký a Koštěnický potok.

O rok později vznikly další dvě přírodní památky v okrese Prachatice, Tejmlov a Zlatý potok v Pošumaví, a dvě přírodní památky v okrese Český Krumlov, Velký Hodonický rybník, Pohoří na Šumavě.

Největší část z výměry okresu, přes 55 procent, zaujímala zvláště chráněná území na Prachaticku, kde většinu tvořil Národní park a CHKO Šumava a kde bylo 75 chráněných území, což je druhé největší číslo. Na prvním místě je Českokrumlovsko s 76 chráněnými územími, ale chráněná území tam zaujímají 35,8 procenta rozlohy, kde největší plochu zabírá CHKO Šumava.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě