Česko zažívá několikátý suchý rok v řadě. Jihočeský kraj se proto účastní řady mezinárodních projektů, z nichž je možné čerpat peníze na opětovné zalesňování, obnovu mokřadů, vodních nádrží a dalších opatření k zadržování vody v přírodě.
Problémem jsou mimo jiné velké plochy odlesněné kůrovcovou kalamitou, které se ohřívají na podstatně vyšší teplotu než vzrostlý les, což přispívá k vysušování. Tyto plochy je proto nezbytné v co nejkratší době opět zalesnit.
Jedním ze způsobů boje s kůrovcovou kalamitou a následným rizikem kritického sucha je projekt LIFE. Jeho záměrem je úprava cílových ploch výsadeb stromů tak, aby se přednostně osazovaly vytěžené plochy po kůrovci. Na těchto plochách se dosazují původní dřeviny vhodné pro dané stanoviště. Celkem se předpokládá výsadba desetitisíců nových stromů.
Holé plochy totiž představují zdaleka největší riziko z hlediska vysoušení krajiny. Slunce zahřívá odvodněnou a odlesněnou plochu až na teplotu 60 °C, jak je patrné ze záběrů termokamer. Od této plochy se ohřívá vzduch a vzniklý proud horkého vzduchu z okolních lesů, luk a dalších ploch nasává vlhkost.
Celý článek naleznete zde.