NOVELA ZÁKONA BY MĚLA ZARUČIT, ABY SE UŽ S LESEM NEZACHÁZELO JAKO S FABRIKOU. MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ JE ALE KE ZMĚNÁM OPATRNÉ
Pokud mají lesy v Česku přežít, musí se stát odolnějšími proti suchu i nejrůznějším škůdcům. Poslance dnes čeká hlasování, které by mohlo postupně změnit hospodaření v lesích tak, aby toho byly schopny. Koncept takzvané lesní fabriky, kdy převážně smrkové lesy v uplynulých desetiletích sloužily jako pouhá továrna na dřevo, je podle mnoha lesníků a vědců překonaný. Důkazem je pro ně největší kůrovcová kalamita v historii, která deptá české lesy už několik let.
Návrh lesního zákona však přichází jen se změnami, které mají umožnit účinnější boj s kůrovcem, kdežto proměny lesů se nijak zásadně netýkají. Skupina poslanců proto přišla s řadou pozměňovacích návrhů, které by měly vlastníkům lesů pomoci pěstovat pestré a odolné porosty. Reakce ministerstva zemědělství a klíčového zemědělského výboru sněmovny na návrhy, které podporuje široká škála vědců a odborníků, je spíše odmítavá.
Nová podoba vládní normy připravované ministerstvem zemědělství má být především přísnější na odborné lesní hospodáře. Jsou garanty profesionální péče o les a musí je mít každý vlastník.
„Zákon jednoznačně upravuje jejich povinnosti, včetně možnosti odejmout jim licenci v případě, že nekonají potřebné kroky proti šíření kalamity. Musíme si uvědomit, že odborní lesní hospodáři jsou první, kdo signalizuje kůrovcové ohrožení a navrhuje opatření," prohlásil ministr zemědělství Josef Toman.
Jeho úřad také bude moci povolit majiteli lesa v případě nedostatku využít sazenice nových stromů z jiných částí republiky. Ministerstvo má mít možnost, podobně jako krajské a obecní úřady, z bezpečnostních důvodů lidem vystavit zákaz vstupu do lesů. Mohl by platit až tři měsíce a mohl by být ještě prodloužen. Zákon také rozšiřuje možnosti čerpání dotací pro nestátní vlastníky lesů.
Celý článek naleznete v Hospodářských novinách.