logo Silvarium tisk

Říká se mu Pando a jde o les tvořený cca 47 000 geneticky totožnými topoly osikovitými, které sdílí kořenový systém starý zhruba 80 000 let. Nachází se v americkém Utahu a je považován za jeden největších a nejvěkovitějších živých organismů na světě.

Problém spočívá v tom, že Pando se nedokáže dostatečně rychle obnovovat. A podle ekologa Paula Rogerse z Western Aspen Alliance and Utah State University za to můžeme my lidé.

Navzdory různým slibům totiž inkriminovaný les stále není dostatečně oplocen, takže do něj mohou pronikat zvířata spásající semenáčky. „Po významné investici do ochrany ikonického klonu Pando jsme z tohoto výsledku zklamáni," konstatoval Rogers. „Zdá se, že zejména jelenci ušatí hledají způsoby jak proniknout dovnitř slabými místy v plotu nebo přes osmistopou bariéru přeskočí."

Populace zmíněných jelenců ušatých se přitom v Utahu neustále zvětšuje. Jedním z hlavních důvodů je potlačování jejich přirozených predátorů, tedy například vlků a medvědů. Na leteckých snímcích pořízených během uplynulých 72 let je navíc krásně vidět, že oblasti, které člověk dříve „vyčistil" kvůli budování kempů, chat atd., stále zůstávají odlesněné.

Jaké jsou možnosti řešení? Dočasné oplocení (lepší než to stávající) nebo odstřel jelenů. V nejlepším případě kombinace obojího.

„Kromě ekologických hodnot slouží Pando jako symbol spojitosti člověka s přírodou a zvěstovatel širších druhových ztrát. Zde, na regionální i skutečně mezinárodní úrovni, lesy topolů osikovitých podporují velkou biodiverzitu," uvedl Rogers.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě