Z měny klimatu a sucho narušily zdraví většiny dřevin. V některých lesích Moravskoslezského kraje nemají už jediný zdravý smrk, chřadnou i ostatní druhy. Ministerstvo zemědělství radí instalovat méně povinných lapáků na kůrovce a klást důraz na vyhledávání napadených stromů – zavádí to novela vyhlášky o opatřeních k ochraně lesa. Vyhláška upravuje požadavky na vlastníky lesů tak, aby mohli být efektivnější.
„Je zbytečné plýtvat lidskými silami a kapacitou na likvidaci uschlých stromů, ze kterých už kůrovec vylétl, jak to ukládala dosavadní vyhláška. Musíme se zaměřit na vyhledávání a hubení brouků v živých stromech," vysvětlil ministr zemědělství Jiří Milek.
Jeden lapák na kůrovce nyní stačí na 20 hektarů lesa. Dále byl seznam kalamitních škůdců doplněn o lýkožrouta severského. Základem ochrany lesa zůstává aktivní vyhledávání stromů, které kůrovec ještě neopustil. Ty se musí vytěžit a zahubit kůrovce. Za kůrovcové stromy se nově nepovažují suché stromy, které už lýkožrout opustil. Jde o souše, jejichž těžbu lze zejména v kalamitním stavu zcela odložit právě za účelem vyhledávání škůdců.
Je třeba hubit kůrovce v živých stromech (5plus2)
Monitoring médií
- pondělí 29. červen 2026
- Stavba u lesa: úřad nesmí chtít, abyste se předem vzdali náhrady škody (dostupnyadvokat.cz)
- SVOL vyzývá vládu k ochraně financování zemědělství, lesnictví a rozvoje venkova v příštím rozpočtu EU (svol.cz)
- Slovensko chce připravit vlastníky o les nedaleko Bratislavy. Odvolává se přitom na Benešovy dekrety (irozhlas.cz)
- Odumírání lesů je varující. Sucho už mění tvář české krajiny, říká klimatolog (impuls.cz)
- Stát není na vlny veder připraven, míní Svárovská. Červený kritiku odmítl (ct24.ceskatelevize.cz)
- Vlna veder přispívá i k mimořádně rychlému odtávání ledovců, upozornil expert (ČTK)
- Zákaz ohňů v přírodě. Rozpálený Olomoucký kraj čelí hrozbě požárů (centrum.cz)
- Ústecký kraj vyhlásil přísné podmínky kvůli extrémnímu suchu. Platí zákaz ohňů i pyrotechniky (chomutovky.cz)
- Rychlý zásah na Sušicku: Čtyři jednotky hasičů likvidovaly lesní požár u Humpolce. Platí plošná výstraha! (regiotv1.cz)
- U Českého Rudolce hoří les. Na místě zasahuje sedm jednotek hasičů (jindrichohradecky.denik.cz)


















