logo Silvarium tisk

Pokácení a doprava pouhých cca 150 inertních, starých smrkových souší stojí za rozsáhlou devastací části turisticky vyhledávané rezervace Plakánek u hradu Kost v jižní části CHKO Český ráj. Zcela nevhodný způsob dopravy vytěženého dřeva těžkou lesnickou technikou po zamokřeném dnu pískovcového „kaňonu“ způsobil vážné, částečně nevratné poškození údolní nivy Veseckého potoka a nezákonné poškození vzácné chráněné přírody.

Harvestor zanechal na vlhké nivní louce a na úzkém údolním dnu v délce 800 metrů koleje hluboké cca 0,7 metru, místy i 1 metr (!), rozježděné opakovanými pojezdy, při nichž bylo vytěžené dřevo kladeno do kolejí, aby stroj neuvízl. Při zásahu místy zcela zmizela turistická stezka.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+6 # najše 2021-09-21 12:49
Velmi nekorektní jednání Jana Piňose, který vnikl do místa se zákazem vstupu pouhý den, před tím, než byly nafocené koleje zpátky zazeměny a pokračovalo odklízení těžebních zbytků. Pan Piňos se zřejmě zcela neorientuje v těžebních technologiích a jejich reálných dopadech na ekosystém, když navrhuje, co navrhuje. Provoz na této a dalších naučných stezkách vyžaduje ohleduplné jednání také k turistům, kterým v horizontu 5 let od odumření stromů hrozí úraz i smrt pádem uhnilých stromů (zpravidla v důsledku Fomitopsis pinicola).

Jelikož se skutečně jedná o cílené porušení zákazu vstupu těsně před asanací dočasných škod, je pravděpodobné, že se pan Piňos touží pouze zviditelnit.

Každý může být také ujištěn, že zasažená vegetace byla sestávala z běžných druhů, jejichž denzita a diversita není tímto sanitárním zásahem ohrožena.

Pana Piňose poprosíme, aby nafotil místo znovu ze stejných pozic a bude to více než zřejmé.
Turisté mohou poděkovat všem zúčastněným pracovníkům, že nenechali věc dojit až tak daleko, jak se stalo pod Boubínem v Jč. Čechách, kde pád odumřelého stromu zabil německou turistku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě